Hibrit nedir, Hibrit eğitim sistemi nedir?

Hibrit nedir, Hibrit eğitim sistemi nedir?

Hibrit nedir, Hibrit Eğitim ve Hibrit öğrenme nedir? soruları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın okullarla ilgili "salgının seyrinde farklılık olursa, online ya da hibrit birtakım yöntemler önerilebilir" açıklamasından sonra araştırılıyor. İşte detaylar...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bilim kurulu toplantısı sonrasında okullardaki Kovid-19 tedbirlerine ilişkin de "31 Ağustos'a doğru salgının seyrinde farklılık olursa, online ya da hibrit birtakım yöntemler önerilebilir" diye konuştu. Peki Hibrit nedir, Hibrit ne anlama gelir, Hibrit Eğitim ve Hibrit öğrenme nedir?

Hibrit Latince Hybrida kelimesinden köken alır; Türkçe'de "hibrit" seklinde kullanılmaktadır.

Hibrit eğitim sistemi nedir?

Hibrit öğrenme geleneksel eğitim yönteminin online eğitim materyalleriyle zenginleştirilmesi ve birlikte kullanılması anlamına gelir. Harmanlamış öğrenme olarak da bilinir.

Korona virüs salgını sebebiyle günümüzde Amerika, İngiltere, Almanya, Kanada gibi gelişmiş ülkelerin önderlik yaptığı ve diğer 20’den fazla ülkede yaklaşık 300 milyon civarında öğrenci uzaktan eğitim almaktadır. Bu ülkeler arasında yaklaşık olarak 25 milyon öğrenci ile Türkiye’de bulunuyor.

Ülkemizde henüz yeni faaliyete geçen bu sistem; ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerini kapsıyor. Bunun yanında bazı üniversitelerin kendi kullandıkları uzaktan eğitim sistemleri var. Pandemi sonrası süreçte bütün üniversitelerin uzaktan eğitim altyapısına önem vereceği düşünülüyor.

Hibrit eğitim sisteminde öğrenciler aslında aynı zamanda kendi kendilerinin öğretmenleri olması olarak da nitelendirilebilir, fakat burada bunun başarılabilmesi için velilere büyük iş düşüyor.

Hibrit eğitimde dünya üzerinde görüntü ve aynı zamanda öğrencinin daha sonra ulaşabileceği derslerin yüklü olduğu bulut teknolojileri kullanılıyor.

Hibrit eğitim modeli aslında uzaktan eğitim modeli ile çok yakın bir model. ABD, İngiltere, Almanya, Kanada gibi ülkeler uzaktan eğitime aslında yıllar önce geçmiş durumundalar. Bu ülkeler uzaktan eğitim modelini geliştirerek hibrit eğitim modelini tasarlıyorlar. Türkiye'de de bu konuda altyapılar oluşturulacağı öngörülüyor.

Hibrit eğitim modelinde yazılı materyal yerine eğitim videoları öne çıkıyor. Eğitim video materyalleri hazırlamak ise oldukça güç ve zaman alıyor. Bu bir süreç. Ama şimdiden altyapısını hazırlamak gerekiyor.

Hibrit eğitim sisteminde öğrencilerin psikolojisi de önemli rol oynuyor. Bugüne kadar yüzyüze eğitim ile öğrenimlerini devam ettiren öğrenciler bu eğitim modelinden sonra kendi başlarına kalacaklar ve kendi iradelerini ortaya koymaları gerekecek. Öğrenciler kendilerini boşlukta hissedebilir ve bu da psikolojilerini olumsuz etkileyebilir. Burada velilere büyük iş düşüyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.