İlaç Firmaları Yurt Dışından Aşı Getirip Satabilir Mi ?

İlaç Firmaları Yurt Dışından Aşı Getirip Satabilir Mi ?

Türk Eczacılar Birliği tarafından yapılan açıklamada, haberlere konu olan “İlaç firmalarının yurt dışından aşı getirmek ile ilgili görüşmeler yaptığı” iddialarına ilişkin Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan...

Türk Eczacılar Birliği tarafından yapılan açıklamada, haberlere konu olan “İlaç firmalarının yurt dışından aşı getirmek ile ilgili görüşmeler yaptığı” iddialarına ilişkin Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak açıklama yaptı.

Bu iddianın doğru olduğu düşünüldüğünde ücretli aşıların aşı uygulamasındaki eşitsizliği yok edeceğini belirten Çolak, “Bazı ilaç firmalarının Sağlık Bakanlığımız ile görüşmeler yaptığı ve özel sektöre izin çıkması durumunda dış ülkelerden aşı getirtilerek ücreti karşılığında yapılacağı bilgisi haberlere yansımıştır. Bu durum halk sağlığı adına endişelenmemize yol açmıştır. Bilim insanları, COVID-19 karşısında toplum bağışıklığının sağlanması için toplumun en az %75’inin aşılanması gerektiğini dile getirmektedir. Bu bağışıklığı sağlamak ise devletin görevidir. Türkiye’de aşılama çalışmaları, 14 Ocak tarihinden bu yana belirlenen öncelik kategorilerine göre yapılmaktadır. Yurt dışından aşıların ilaç firmaları aracılığı ile getirilerek ücretli bir şekilde yapılması bizde aşılamada bir model değişikliğinin gündeme gelebileceği endişesi doğurmuştur. Devletin birinci öncelikli olarak belirlediği kişi, yaş grupları ve meslek gruplarına aşı yaptırıp, geri kalanının ücreti mukabilinde aşı almaya yönlendirmesi aşıya erişimde eşitsizliği derinleştirecektir. İlaç firmaları, yurt dışından elbette aşı getirebilir, aşıda çeşitliliğin sağlanması adına olumlu bir adım olarak da görülebilir; ancak aşının kamu bütçesinden karşılanarak halka ücretsiz bir şekilde sunulması doğru olan yaklaşımdır. Pandemi ile mücadele ancak topyekûn, kimseyi arkada bırakmayacak şekilde yapıldığında başarıya ulaşacaktır. Bu mücadelede maddi gücü olanların aşı olması, eşitsizliği derinleştirmekten öteye gitmeyecektir” diye konuştu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.