Kadir Gecesi Ne Zaman, Nasıl Değerlendirmeliyiz?

Kadir Gecesi Ne Zaman, Nasıl Değerlendirmeliyiz?

Kadir gecesi ramazan ayının 27. gecesi 19 Mayıs Salı Günü. Peki bu gecede nasıl ibadet edilir? Hangi Namaz kılınır? Hangi Dualar Okunur?

KADİR GECESİ NEDİR?

Bazı alimlere göre Kadir gecesi demek takdir gecesi demektir. Bazılarına göre ise Kadir, şeref ve azamet manasındadır. Azamet ve şeref gecesi demek olur. Diğer bazılarına göre ise tazyik (sıkıştırma, daraltma) gecesi demek olur. "Zira o gece inen meleklere yer dar gelir" denilmiştir.

Kadir gecesinde 3 mana vardır. Bunu Kadir suresinde Kadir gecesi isminin 3 defa zikredilmesinden anlıyoruz.

Kadir Gecesinin  Nuzul Sebebi olarak 2 hadise anlatılmıştır.

1- Allah Rasulü (sav) İsrailoğullarından bir askerin Allah yolunda bin ay silah taşıyıp cihad ettiğini anlatmıştı. Müslümanlar buna şaştılar ve amelleri kendilerine pek az gözüktü. Bunun üzerine Yüce Allah da bu sureyi indirdi.

2- Rasulullah'a (sav) ümmetlerin ömürleri gösterilmişti. Rasulullah (sav) kendi ümmet fertlerinin ömürlerini kısa sayarak başkalarının uzun ömürde yaptıkları amellere yetişememelerinden endişe etmişti. Yüce Allah'ta O'na kadir gecesini verdi. Ve O'nu diğer ümmetlerin 1000 ayından daha hayırlı kıldı.

KADİR GECESİ NEDEN 1000 AYDAN DAHA HAYIRLIDIR?

Bu gece Peygamberimize ve ümmetine özel bir müjdedir. 100 ay takriben 84 yıl eder. İşte bu gece yapılan ibadet adeta içinde kadir gecesi olmayan 84 yıl ibadet etmek kadar sevaptır.

Kadir Gecesi, Kur'an ı Kerim'in indirilmeye başlandığı gecedir. Yüce Allah’ın insanlığa kurtuluş çağrısı olan Kuran’ın indirilmeye başladığı, esenlik ve güvenliğin her tarafa yayıldığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği bir gecedir.

KADİR SURESİ
Kadir gecesi; Yüce Mevla’nın hakkında müstakil bir sure indirdiği ve bu surede, Kadir Suresinde Cenabı Allah “Doğrusu biz Kur’an’ı Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen nereden bileceksin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrail O gece, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de inerler. O gece,tan yerinin ağarmasına kadar süren bir esenliktir.” buyurduğu müstesna bir gecedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.