Kahveci :”Gelin Talepleri Ortaklaştıralım, Masaya Daha Güçlü Oturalım”

Kahveci :”Gelin Talepleri Ortaklaştıralım, Masaya Daha Güçlü Oturalım”

Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Ağustos ayında yapılacak 6. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri öncesi yetkili konfederasyona ‘Ortak hareket edelim’ çağrısında bulundu.

Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Ağustos ayında yapılacak 6. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri öncesi yetkili konfederasyona ‘Ortak hareket edelim’ çağrısında bulundu.

KAHVECİ: 4688 SAYILI YASANIN REVİZE EDİLMESİ ŞARTTIR

4688 sayılı yasada değişiklik çağrısını yineleyen Genel Başkan Önder Kahveci, “4688 sayılı Sendika kanununda mutlak bir değişikliğe ihtiyaç var, bu kaçınılmaz. 3 buçuk milyon kamu görevlisi ve 2 milyon emeklinin gelecek yıl artışlarına bir kişi karar vermesin. Şu anki düzene göre iki kişi toplu sözleşmeyi imzaladığı anda masaya katılanların hiç birinin imzasına gerek kalmıyor. Temsil açısından 14 kişi var ama 2 kişi yetiyor. 14 kişi katılıyorsa çoğunlukla toplu sözleşme bağıtlanmalı. İkincisi hakem kurulunun yapısı değiştirilmeli. Zaten hakem heyetinin 6’sı hükümet tarafından atanıyor. Bu kuruldan ne bekleyebiliriz? Hakem heyeti üniversiteler arası kurulun belirleyeceği akademisyenler ve tarafların eşit temsili ilkesi çerçevesinde oluşturulmalıdır” diye konuştu.

KAHVECİ: MEMUR-SEN’E ÇAĞRIMIZ AÇIKTIR, ORTAK TALEPLERLE MASAYA GİDELİM

Genel Başkanımız Önder Kahveci toplantıda yaptığı konuşmada, 6. Dönem Toplu sözleşme görüşmelerine vurgu yaparak, masada yer alan konfederasyonların bir ve beraber hareket etmesinin ve taleplerin ortak bir metinle kamu işveren heyetine sunulmasının önemine vurgu yaparak, “Buradan yetkili konfederasyona sesleniyorum, talepleri ortak hale getirelim, memurların hakları için yapacağınız her türlü eylem ve etkinlikte destek olacağız.” dedi. Kahveci, “  Bildiğiniz üzere 6. Dönem Toplu sözleşmeye doğru yaklaşıyoruz. Türkiye Kamu-Sen’in geçmişten gelen ciddi toplu görüşme birikimi var. Bizler taleplerin ortaklaşmasının masada kamu çalışanları lehine nasıl bir katkı sağlayacağını çok yakından bilen bir konfederasyonuz. Sendikal kültürde olan bu durumu daha da geliştirmek lazım. İşçi sendikaları bunu yaptılar ve bugün görüşmelere başladılar Bakanlık ile. Bizde bunu yapabiliriz, tabandan güçlü bir destek ortaya çıkar, buradan Memur-Sen’e bir kez daha çağrı yapıyorum. Buyurun gelin taleplerimizi ortak hale getirelim. Masada kamu çalışanlarının gücünü artıralım. Buradan çağrı yapıyorum yetkili konfederasyona, “Memurların hakları için yapılacak her türlü eylem ve etkinliğe varız. Bizim meselemiz çalışanlar, mücadelemiz onlar için”  Biz bu çerçevede hazırlıklarımızı yapacağız, çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Yüksek İstişare Kurulu Toplantımızı da tamamlayıp devamında Temmuz ayında ortaklaştırabilirsek talepleri Bakanlığa veririz, yoksa kendi adımıza basın ve kamuoyu ile taleplerimizi paylaşacağız” diye konuştu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.