Kalp Ritim Bozukluğu Olan 4 Aylık Bebek Tepecik Hastanesi’nde Sağlığına Kavuştu

Kalp Ritim Bozukluğu Olan 4 Aylık Bebek Tepecik Hastanesi’nde Sağlığına Kavuştu

Kalbinde ritim bozukluğu olan 4 aylık Ahmed Can Çavuş, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Kliniği’nde, uygulanan kardiyak elektrofizyolojik çalışma ile dondurmalı tedavi yöntemi olan...

Kalbinde ritim bozukluğu olan 4 aylık Ahmed Can Çavuş, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Kliniği’nde, uygulanan kardiyak elektrofizyolojik çalışma ile dondurmalı tedavi yöntemi olan kryoablasyon işlemi ile hiç radyasyona maruz bırakılmadan tedavi edildi.

Ülkemizdeki sayılı çocuk kalp ritim bozuklukları tanı ve tedavi merkezlerinden biri olan, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Kliniği’nde, 2016 yılı başından itibaren kalp ritim bozukluklarının tedavisinde uygulanan elektrofizyolojik çalışma (EPS) katater ablasyonu ile, ritim bozukluğu olan çocuklar tedavi edilerek ilaca bağımlı olmaktan kurtarılıyor.

Acil olarak  işleme alındı…

Çoklu antiaritmik ilaç tedavisine rağmen kalp ritim bozukluğu  (supraventriküler taşikardi)  devam eden (Kalp hızı: 240/dk) ve kalp yetersizliği bulguları gelişmeye başlayan 4 aylık, 6 kg ağırlığındaki  Ahmed Can Çavuş, başka bir sağlık kuruluşundan Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Kliniği’ne  sevk edildi. Vakit kaybedilmeden acil olarak anjio salonuna alınan Ahmet Can bebek, Çocuk Kardiyoloji Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu ve  İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cem Karadeniz başkanlığındaki ekip tarafından bebeği radyasyona maruz bırakmayan üç boyutlu haritalama eşliğinde kasık damarlarından özel kateterler ile kalbe girilerek dondurma (kryoablasyon) yöntemi ile kalpte taşikardiye neden olan sorunlu bölge tedavi edildi. Başarılı geçen işlem sonrası hasta bir süre izlem sonrası taburcu edildi.

Kesin tedavi yöntemi olarak uygulanıyor

Prof. Dr. Cem Karadeniz, bu kadar küçük çocuklarda büyüklerden farklı olarak komplikasyon riski nedeniyle öncelikle ilaç tedavisi denendiğini ancak hastanın taşikardisinin çoklu ilaca rağmen devam etmesi ve kalp yetersizliği tablosunun başlaması nedeniyle acil ablasyon işlemine alındığını belirtti. Ek olarak, Prof. Dr. Cem Karadeniz, taşikardinin kesin tedavisinin ilaç tedavisi olmayıp, uygun hastalarda ablasyon işleminin artık dünyada kesin tedavi yöntemi olarak uygulandığını belirterek tedavi sonrasında hastaların yüzde 95’inden fazlasında kesin sonuç alınan işlemlerin hastaların daha az radyasyona maruz kalması, radyasyonun zararlı etkilerinin azaltılması ve hatta ortadan kaldırması amacıyla özel bilgisayar programları ile 3-boyutlu görüntüleme ile oldukça güvenilir bir şekilde yapıldığını kaydetti.

Sonuçlar memnuniyet verici

Hastane yöneticisi Doç. Dr. Mustafa Emiroğlu ve Çocuk Klinikleri’nden Sorumlu Bahekim Yardımcısı Op. Dr. Mustafa İncesu da  ülke genelinde az sayıda bulanan  belirli  merkezde yapılan tedavinin Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde de yapılmasından ve başarılı sonuçlarından duyduğu memnuniyeti dile getirdiler. Doç. Dr. Emiroğlu, “Böylece ritim bozukluğu olan çocuk hastalarımız başka illere gitmeden, herhangi bir ek ücret ödemeden kolaylıkla ve en son teknoloji kullanılarak hastanemizde güvenle tedavi olmaktadırlar” diye konuştu.

Nelere sebep oluyor

Kalbin hızlı çalışması olarak tanımlanan taşikardi sırasında kalp hızının genellikle dakikada 180 ve üzerine çıktığı Supraventriküler Taşikardi atakları çoğu insanda herhangi bir probleme neden olmazken, bazı durumlarda uzun süreli devam ettiğinde kalp yetmezliğine, bayılmaya ve çocuklarda psikolojik sorunlara ve özellikle bebeklerde tespitinin zor olması nedeniyle kalp yetersizliğine neden olabiliyor. Taşikardinin ablasyon tedavisi ile hastaların uzun süreli ilaç tedavisinden ve bu ilaçların olası yan etkilerinden korunması sağlanıyor. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

 

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.