Kars Ağadeve Köyü

Kars Ağadeve Köyü

Ağadeve, Kars ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Ağadeve Köyü´nün adı köyde ağaların yaşaması ve köyün doğusunda bulunan dağların deve hörgücüne benzemesiyle ilgilidir.

Elyan aşiretindendir. Köyün gelenek, görenek ve yemekleri ise Ağadeve köyünün en iyi yemekleri tandır ketesi, tandır kebap ve toprak kebaptır. peynirde çeçil peynir lor beyaz peynir meşhurdur. Kars il merkezine 43 km uzaklıktadır. Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Tarımda genellikle arpa buğday ekilir. Koyundan çok buyuk baş hayvancılığa yönelmiştir köyün zenginleri genellikle tosun beslemeye daha çok önem vermiştir.Kurbanlık için besiye konulan büyük baş hayvanlar batı illerde kurban bayramı için satışa sunulur. Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Ağadeve´nin sağlık evi bulunmamaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.