Kocaeli Ovacık Köyü

Kocaeli Ovacık Köyü

Ovacık, Kocaeli ilinin Gebze ilçesine bağlı bir köydür. 2000 yılı nüfus sayımına göre nüfusu 416'dır. İle uzaklığı 72 km, ilçeye uzaklığı ise 27 km'dir. Köyün muhtarı Ziya Güler'dir.

Halk, tarım ve hayvancılıkla geçinmekte olup, içme suyu da önemli bir gelir kaynağıdır. Ovacık İçme Suyu adıyla dolum tesisleri kurulmuş olup, suyun dağıtımı kurulan bir şirket tarafından yapılmaktadır.
Köyün eski yerleşim alanı küçük bir ovadır. Düşman eziyetinden ve yağmalarından dolayı 1500 m kuzeyinde bulunan iki sıralı tepelerin arasına yerleşmiş ve köyü bu alana taşımışlardır. Yaklaşık 600/700 senelik bir tarihi vardır. Üç ayrı yerde mezarlığı bulunmaktadır. Birçoğunun mezar taşlarında isim yoktur.
Köy halkı Türklerin manav soyundandır. Birçok âdet gelenek ve göreneklerden etkilenmiş şu an tamamen modernleşmiş bir halktan oluşmaktadır. Köyde genç nüfus çoğunluktadır. Orman köyüdür fakat yeni AB yasalarına göre orman kesmek yasaklanmıştır. Köy halkı sera ve sebzecilik yapmaktadır. Genç nüfus ise çevrede bulunan sanayi kuruluşlarında işçi olarak çalışmaktadır.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.