KOSGEB’ten imalat sanayiine görülmemiş destek

KOSGEB’ten imalat sanayiine görülmemiş destek

KOSGEB tarafından, imalat sanayiinde hedeflenen yapısal dönüşümün aktörü olacak KOBİ'lerin desteklenmesi için "Üretim ve ihracatta teknoloji seviyesi...

KOSGEB tarafından, imalat sanayiinde hedeflenen yapısal dönüşümün aktörü olacak KOBİ'lerin desteklenmesi için "Üretim ve ihracatta teknoloji seviyesi yüksek, katma değerli ürünlerin ve KOBİ'lerin payının arttırılması" konulu proje çağrısı hazırlandı.

Uşak KOSGEB Müdürlüğünden yapılan açıklamada, proje çağrısının hedef kitlesi, sadece imalat sektöründeki KOBİ'ler olduğu belirtilirken proje sunacak işletmelerin KOSGEB Veri tabanına kayıtlı ve aktif olmaları gerektiği söylendi. Bilanço usulünde defter tutmak kaydıyla; orta yüksek ve yüksek teknolojili sektörlerdeki KOBİ'lerin tümü başvuru yapabilecek. Orta düşük ve düşük teknolojili sektörlerdeki KOBİ'lerde ise 2016 yılı net satış hasılatının en az 300 bin TL ve yıllık ortalama çalışan sayısının en az 3 olması şartı aranacak. İşletmelerin proje bütçe tekliflerinin, 2016 yılı net satış hasılatını aşmamamış olmamasıda gerekiyor.

Proje çağrısı ile işletme başına 300 bin TL'ye kadar geri ödemesiz, 700 bin TL'ye kadar geri ödemeli olmak üzere toplam 1 milyon TL'ye kadar destek verilebilecek.

İşletmelerin belirtilen konulardan birinde hazırlayacağı projeler, çağrı kapsamında desteklenecek olup, proje çağrısının toplam bütçesi 500 milyon TL olarak açıklandı.

KOSGEB tarafından, imalat sanayiinde hedeflenen konular ise şu şekilde;

Dördüncü sanayi devrimine hazırlık: Üretimde nesnelerin interneti uygulamaları.

Orta yüksek ve yüksek teknolojili sektörlerin üretim ve ihracattaki ağırlığının arttırılması.

Katma değeri yüksek üretim yapısına geçiş.

İhracat kapasitesinin arttırılması ve yeni pazarlara açılım.

Mikro ölçekli işletmelerde tasarım - mühendislik imkan ve kabiliyetlerinin geliştirilmesi ve ölçek büyütme.

Bilişim teknolojisi alt yapısının güçlendirilmesi.

Enerji verimliliğinin arttırılması.

Yeşil üretime geçiş.

Proje çağrısı için başvuru sistemi 20 Ekim 2017 günü saat 23.59'da kapatılacak. Son başvuru tarih ve saatinden önce onaylanmayan başvurular değerlendirmeye alınmayacak. KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı ve 2016 KOBİ Beyannamesi onaylı işletmeler, veri tabanı giriş şifreleri ile sisteme girerek başvurularını oluşturabilecek.

İHA

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.