Lalapaşa Süleymandanişment Köyü

Lalapaşa Süleymandanişment Köyü

Süleymandanişment Köyü haberleri, Lalapaşa Süleymandanişment köyü güncel son dakika gelişmeleri, Süleymandanişment köyüyle ilgili tüm video, fotoğraf ve haberler,Lalapaşa köyleri arasında yer alan Süleymandanişment köyünde vefat edenler

Lalapaşa Süleymandanişment köyü düğünleri, gelenek ve görenekleri, düğün videoları, Süleymandanişment köyü son dakika gelişmeleri, Süleymandanişment köyüne özgü yemekler, Lalapaşa Süleymandanişment köyünün tarihi, Süleymandanişment köyü nerede, hangi il ve ilçeye bağlı, Süleymandanişment köyüne ait haberler, son dakika gelişmeleri, tüm resim ve videoları bu haberimizde.

Süleymandanişment, Edirne ilinin Lalapaşa ilçesine bağlı bir köydür. Yolunuz Marmara bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Lalapaşa Köyü Resimleri ve Lalapaşa köyü videoları sizin de ilginizi çekebilir.

Edirne Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Marmara yöresine özgü haber kanalı var mı? Edirne Hava Durumu? Edirne Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesiniz demektir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Edirneli iseniz  Edirne Doğumlu Ünlüler  e göz atmak yararınıza olacaktır. Edirneli Ünlüler arasında Lalapaşa Süleymandanişment Köyünde doğan biri var mı? Lalapaşa Doğumlu Ünlüler Kimler?

Süleymandanişment, Edirne ilinin Lalapaşa ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün adının bölgede 3 köyün kurucularından olan Süleyman Danişment'ten geldiği bilinmektedir. Osmanlı Devleti fethettiği yerlere iskan politikası gereği Anadolu'nun çeşitli yerlerinden aşiretler getirmektedir. Aydınoğulları beyliği Osmanlı Devletine dahil edilince, halkının yeni bir beylik oluşturmaması ve Osmanlı Devletine tehlike teşkil etmemesi için Lala Şahin Paşa tarafından bölgede fethedilen topraklar; Ege (Aydın) eşrafından Hacı, Sarı ve Süleyman isimli kardeşlere (şu anki Hacıdanişment, Sarıdanişment ve Süleymandanişment köylerinin bulunduğu yerler) yurt olarak verilmiştir. Bu üç kardeş her kararı birbirine danışarak aldıkları ve çevrede de işler bu kişilere danışılarak yapıldığı için bu kişilere Hacı Talaşman, Sarı Talaşman ve Sülman (Süleyman) Talaşman denmiş ve günümüzde "talaşman" kelimesi "danişment" olarak kibarlaştırılmıştır. "Danişment" kelimesinin Türk Dil Kurumu Sözlüğündeki anlamlarından biri de "bilgili"dir. Bu da Danişment kardeşlerin (yukarıda belirtildiği gibi) herkesin kendilerine danıştığı bilgili kişiler olduklarını göstermektedir.

Köy sınırları içerisinde dolmen (kapaklı kaya), menhir (dikili taş) ve tümülüs bulunmaktadır.

Edirne iline 44 km, Lalapaşa ilçesine 17 km uzaklıktadır.

Köyün iklimi, Trakya karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde, ilköğretim okulu vardır, ancak kullanılamamaktadır. taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, ancak kanalizasyon şebekesi 2006-2007 yılları arasında yeni yapılmıştır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ama maalesef köye ebe, hemşire tayini yapılmamaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon mevcuttur.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.