Manisa Salihli Beylikli Köyü

Manisa Salihli Beylikli Köyü

Beylikli, Manisa ilinin Salihli ilçesine bağlı bir köydür. Manisa iline 82 km, Salihli ilçesine 12 km uzaklıktadır. Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır, çekirdeksiz kuru üzüm ilk sıradadır. Mısır ve yonca yetiştirilir. Arazi düz ova olup her türlü tarıma elverişlidir. 

Osmanlı hakimiyeti devrinde (16. Yy) Kuzey Suriye Avşarları 3 aşiretten oluşuyordu. Bunlardan biri Beylikli Avşarı idi (diğerleri Köpekli ve Gündüzlü). Beylikli Avşarı, Halep ve civarında çeşitli cemaatlerden oluşuyordu. Bu cemaatler Avşar Kethüda, Beylikli, Çönkerli, Habilli, İslamlı, Karabaş Kethüda, Maksut Kethüda, Nazar Kethüda, Oruçlu, Tohtemür Kethüda ve Üçlü idi. Ana cemaatin adını taşıyan Beylikli obası, 16. yüzyılda Maraş kazalarından Elbistan’ın Sarsab nahiyesi civarında Şam Yörüğü olarak da tanınmaktaydı. Maraş civarındaki Beylikli Avşarı, Malatya’da köyler kurmuştur. Beylikli cemaatinden önemli bir grubun ise Batı Anadolu’ya göç ettiği görülüyor. Onlar, bu yörelerimizde bazı Türkmen cemaatleriyle beraber Afyon’a bağlı Sandıklı kazası ve köylerine baskın yapmışlardı. Bu cemaatlerin buradan kaldırılarak bölgede münasip bir yere yerleştirilmesi için 1703 yılında emir gönderilecektir. Beylikli köyünü muhtemelen bu Avşarlar kurmuştur.

Köyde, ilköğretim okulu vardır ve kullanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.