Mardin Hatunlu Köyü

Mardin Hatunlu Köyü

Hatunlu, Mardin ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Mardin merkezine 30 Km. uzaklıktadır. Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün ekonomisi hayvancılık ve tarımdır.

Son yıllarda köy, Irak ve Rusya ile de ticaret yapmaktadır. Köy, çukur bir yerde kurulmuştur. Böylece gece köye yabancıların giriş çıkışları ufuk çizgisinden yararlanılarak daha rahat fark edilir.

Hatunlu köyü çok eski bir yerleşim yeridir. Asur, Pers, Daryus, Sümerler zamanında hep var olmuştur. Köy ismi, Osmanlılar döneminde Hatuniler'den gelmedir. Köyde en son oturanlar bölgenin en ileri gelenleri ve aydınlarıdır. Bu özellikten dolayı soy isimlerini AYDIN olarak seçmişlerdir. Şeyh Abdülkadir Geylani soyundan gelmişlerdir. Kurtuluş Savaşı'nda kendisini ve vatanını korumuş, hiçbir dönemde kimseye baş eğmemiştir.

Köyde hiçbir zaman ağalık ve derebeylik olmamıştır. Köy, Türkiye'nin demokrasi örneği olmuştur. Dünya tarihinde örnek köy ünvanına sahiptir. Coğrafi konumu; Suriye sınırına yakın Mardin'in tam güneyindedir. Gece Mardin'in manzarası çok harika seyredilebilir. Düz ve bereketli bir ovadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.