Mersin tarihi gün yüzüne çıkıyor

Mersin tarihi gün yüzüne çıkıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kültürel mirası koruma bilinci içerisinde hareket ederek, 2017 yılında sürdürülen arkeolojik kazı ve yüzey araştırma...

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kültürel mirası koruma bilinci içerisinde hareket ederek, 2017 yılında sürdürülen arkeolojik kazı ve yüzey araştırma çalışmalarına toplam 630 bin TL maddi destek sağladı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin 2014 yılından bu yana kazılara verdiği maddi desteği sürdürmeye devam ettiği bildirildi. Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, tarihi çağlardan günümüze kadar taşınan arkeolojik değerlerin Mersin'e kazandırılmasına destek olmak amacıyla 2017 yılı içerisinde sürdürülen 7 farklı kazı noktasına toplam 630 bin TL maddi destek verildi.

Bu kapsamda, Toroslar ilçesindeki Yumuktepe Höyüğü kazısına bu yıl 60 bin TL, Silifke Kalesi kazısı ve restorasyon çalışmalarına da 75 bin TL maddi destek sağlanırken, Erdemli Ayaş'ta bulunan Elaiussa Sebaste kazı çalışmalarına da bu yıl 75 bin TL maddi destek ile malzeme yardımı yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi bu yıl Anemurium Antik Kentine 30 bin TL, Mezitli Viranşehir Mahallesi'nde yer alan ve Neolitik, Helenistik, Roma dönemleri gibi birçok medeniyetin izlerini taşıyan Soli Pompeiopolis Antik Kentinde sürdürülen kazılara 300 bin TL ve Silifke ilçesine bağlı Uzuncaburç beldesinin doğusunda bulunan Olba Antik Kentinde 2017 yılı yaz dönemindeki arkeolojik kazılara da 60 bin TL maddi destek verdi.

Ayrıca Büyükşehir Belediyesi, bu yıl ilk defa Silifke ve Erdemli ilçeleriyle, bunların mahallelerini kapsayan ve Olba Territoriumu olarak da adlandırılan alandaki antik dönem yerleşimleri yüzey araştırmalarına da 30 bin TL maddi destekte bulundu.

Soli kazısına 3 yılda toplam 1 milyon 254 bin TL destek

1999 yılından 2015'e kadar sınırlı bütçelerle devam ettirilen, yerli-yabancı çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapan ve Dünya Kültür Mirası Listesine aday olan Soli Pompeiopolis Antik Kentinde sürdürülen kazı çalışmaları, 2015 yılından itibaren Büyükşehir Belediyesi'nin verdiği destekle ivme kazandı ve çok daha geniş alanlar bu sayede açılmaya başlandı. Büyükşehir Belediyesi'nin katkıları sonucunda, sütunlu cadde kazılarında büyük ilerleme sağlandı ve kazı alanındaki çalışmalar 6 kat hızla ilerledi. Buradaki kazı çalışmalarına verilen destek 3 yılda 1 milyon 254 bin liraya ulaştı.

Milattan önce 7 binli yıllarda ilk yerleşimin kurulduğu Toroslar ilçesindeki Yumuktepe Höyüğündeki kazılara Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 yıl boyunca toplam 170 bin TL maddi destek sağlandı ve 2011 yılından bu yana devam eden Silifke Kalesi kazısına da 3 yılda toplam 200 bin TL maddi destek verildi.

Mersin tarihi gün yüzüne çıkıyor

Mersin tarihi gün yüzüne çıkıyor

İHA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.