Mudurnu Dodurga Köyü

Mudurnu Dodurga Köyü

Dodurga Köyü haberleri, Mudurnu Dodurga köyü güncel son dakika gelişmeleri, Dodurga köyü ile ilgili tüm video, fotoğraf ve haberler, Bolu Köyleri Arasında yer alan Dodurga köyünde vefat edenler, köyün eski adı haberimizde.

Mudurnu Dodurga köyü düğünleri, gelenek ve görenekleri, düğün videoları, Dodurga köyü son dakika gelişmeleri, Dodurga köyüne özgü yemekler, Mudurnu Dodurga köyünün tarihi, Dodurga köyü nerede, hangi il ve ilçeye bağlı, Dodurga köyüne ait haberler, son dakika gelişmeleri, tüm resim ve videoları bu haberimizde.

Dodurga, Bolu ilinin Mudurnu ilçesine bağlı bir köydür. Yolunuz karadeniz bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Dodurga Köyü Resimleri ve Dodurga köyü videoları sizin de ilginizi çekebilir.

Mudurnu Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Karadeniz yöresine özgü haber kanalı var mı? Mudurnu Bolu Arası Kaç Km? Mudurnu Hava Durumu? Bolu Köyleri ve Mudurnu Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesini demektir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Bolulu iseniz Bolu Doğumlu Ünlüler  e göz atmak yararınıza olacaktır. Bolulu Ünlüler arasında Mudurnu Dodurga Köyünde doğan biri var mı? Mudurnu Doğumlu Ünlüler Kimler?

Dodurga, Bolu ilinin Mudurnu ilçesine bağlı bir köydür.

Dodurga, Tödürge, vb. aynı kelimenin farklı yörelerde kullanılan yerleşim adları, adlarını Oğuz Türklerinin Boz-Ok'lar koluna bağlı ve 24 boydan biri olan Dodurga boyunun adından almaktadır. Dodurga boyunun, Oğuz Han'ın altı oğlundan biri olan Ay Han'ın oğlu Dodurga'dan çoğaldığı kabul edilmektedir. Dodurga kelimesi eski Türkçede "Ülke alan, mülk tutan, yerleşip sahip olan, yurt edinen" anlamına gelmektedir. Kaşgarlı Mahmud'a göre Divân-ı Lügati't-Türk'teki yirmi dört Oğuz boyundan on altıncısı; "Dodurga"dır.

Söz gelimi Denizli-Acıpayam ilçesinde, 1971 yılında Belediye teşkilatı kuruluncaya kadar, asıl yerleşim olan Yukarı Dodurga ve Aşağı Dodurga olarak iki ayrı köy olarak idari yapısı olan Dodurgalar Beldesi; iki Dodurga'nın birleşmesi dikkate alınarak Dodurgalar olarak değiştirilmiştir. 2011 yılında ise, tekrar Dodurga olarak isim değişikliği yapılmıştır.

Türkiye'de köy yerleşim birimlerinin şehir merkezlerine mahalle olarak bağlanması sürecinin hızlanması, büyükşehir belediye sınırlarının genişletilmesi, büyükşehir kanununda yapılan değişikliklerle yeni büyükşehirlerin kurulması ve il sınırlarının büyükşehir sınırı olarak belirlenmesi gibi sebeblerle, köy ve belediye sayısı hızla azalmaktadır. Sözgelimi 1999 yılında ülke genelinde 17 adet olan Dodurga adlı yerleşim birimi sayısı, 11'e inmiştir (18 Kasım 2012).Bolu il merkezine 95 km, Mudurnu ilçesine 54 km uzaklıktadır.Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

 

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.