1. HABERLER

  2. İÇ ANADOLU BÖLGESİ

  3. Nevşehir Basansarnıç Köyü
Nevşehir Basansarnıç Köyü

Nevşehir Basansarnıç Köyü

Basansarnıç, Nevşehir ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Köy ismini yıllar önce bölgedeki çok sayıda olan su sarnıçlarının batmasıyla batansarnıç ismiyle anılmış zamanla bu kelime basansarnıça dönüşmüştür.

A+A-

Köyün geçmişi kervancıdır. Yani devecidir. Köy devecioğuları olarak da bilinir. Bu meslek kendini nakliye söktöründe göstermektedir. Köy önceleri geniş meşe alanları ile kaplı durumda iken günümüzde tahrifat sonucu çok az sayıda meşelikler kalmıştır. Yörede yetiştirilen karpuz önceleri çok meşhur olmakla beraber şimdilerde pek fazla yetiştirilmemektedir. Köyde yaşayan ailelerden bazılarının kaydı 1292 yılına kadar tespit edilmektedir. Kervancılıkla uğraşan köy halkı bu bölgeyi kendilerine yerleşim yeri olarak seçmişlerdir. Belirli yemekleri tandırda kuru fasülye ve etli yahnidir.

Nevşehir merkezine 23 km uzaklıktadır. Köy arazileri genelde volkanik kayalarla kaplıdır, tarıma elverişli arazi alanı oldukça azdır. Köy nufusu yaz aylarında artmakla beraber kış mevsimlerinde nufus oldukça azdır. Nufusun büyük kısmı İstanbul'da yaşamaktadır. Komşuları Alacaşar, çiftlik, Karacaşar, Kızılköy ve Tatlarin'dir. Köyde market bulunmamaktadır. Bu tür ihtiyaçlar köye en yakın kasabadan sağlanmaktadır.

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy devamlı göç vermektedir. Nakliyecilik yaygın iş koludur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.