“Öğrenciler Uzaktan Eğitime Erişemiyor”

“Öğrenciler Uzaktan Eğitime Erişemiyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, 31 Ağustos’ta başlayacak uzaktan eğitime ilişkin altyapı sorunlarını gündeme taşıdı. Öğrencilerin geçtiğimiz dönem yaşadığı cihaz ve internete erişim sorunlarının devam ettiğini belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, 31 Ağustos’ta başlayacak uzaktan eğitime ilişkin altyapı sorunlarını gündeme taşıdı. Öğrencilerin geçtiğimiz dönem yaşadığı cihaz ve internete erişim sorunlarının devam ettiğine dikkat çeken Adıgüzel, “MEB’in paylaştığı son rakamlara göre Türkiye’de 1,5 milyon öğrencinin internet erişimi olan cihaza, 1 milyon öğrencinin ise internete erişimi yok. Bırakın internete erişimi öğrencilerin yüzde 5’inin evinde televizyon yok.

Önümüzdeki eğitim sürecinin belirsizliğini göz önünde bulundurduğumuzda, eğitimdeki mevcut eşitsizliğin daha da derinleşmesi riskine karşın cihaz ya da internete erişimi olmayan öğrencilere yönelik acil bir eylem planının hazırlanması, somut adımların atılması gerekmektedir” dedi.

“Uzaktan Eğitimdeki Erişim Sorunları Devam Ediyor”

CHP’li Adıgüzel yaptığı basın açıklamasında uzaktan eğitime ilişkin MEB’in yaptırdığı medyaya yansıyan anket sonuçlarını değerlendirdi. Anket sonuçları Türkiye’nin gelişmişlik sıralamasında en sonda yer alan 110 ilçede öğrencilerin yüzde 82’sinin uzaktan eğitim dönemi boyunca EBA’ya erişemediğini, yüzde 49’unun ise uzaktan eğitim sürecinde cihaz ya da internet problemiyle karşılaştığını ortaya koyarken Türkiye genelinde EBA’ya erişemeyenlerin oranı yüzde 54 olarak açıklandı.

Yapılan araştırmalara göre ailesinin eğitimine 2 lira harcayabildiği çocukla, 63 lira harcadığı çocuğun aynı sınava girdiği, aynı koşullarda yarıştığı bir eşitsizlik ortamında anket sonuçlarının sürpriz olmadığını söyleyen Adıgüzel, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Geçtiğimiz uzaktan eğitim dönemi bize Türkiye’nin uzaktan eğitim konusunda iyi bir sınav veremediğini gösterdi. Bilgisayar, tablet ya da televizyona, internete erişimi olmayan milyonlarca
öğrenci için geçtiğimiz dönem ‘kayıp dönem’ olarak kayıtlara geçti. Öte yandan bu kayıp dönemin nasıl telafi edileceği ya da telafi edilip edilemeyeceği konusunda iç açıcı bir tablo yok önümüzde.

Geçtiğimiz dönem tablete, bilgisayara, internete ya da televizyona erişimi olmayan öğrencilerin erişim sorunları bu dönem de devam ediyor. Bu sorunların nasıl çözüme kavuşturulacağına dair ise ortada henüz bir eylem planı ya da atılan somut adımlar yok. Önümüzdeki dönemin de milyonlarca öğrenci  için ‘kayıp’ dönem olmaması için gerekli adımların bir an evvel atılması gerekmektedir. Gerekirse tüm kaynaklar bunun için seferber edilmelidir.”

“Özel ve Devlet Okulları Arasındaki Eşitsizlik Derinleşiyor”

“Özel ve devlet okulları, diğer bir deyişle yoksul ve zengin kesim arasındaki derin uçurumun en büyük hissedildiği alanlardan biri de gittikçe derinleşen dijital uçurum. Türkiye’de bir tarafta hem tablete, hem bilgisayara hem de akıllı telefona erişen öğrenciler, diğer tarafta herhangi bir cihaza sahip olmadığı için akşam babasının ya da annesinin eve gelmesini bekleyen ve onun cep telefonundan internete girmeye çalışan hatta evinde televizyonu olmayan olsa dahi kalabalık hanede yaşadığı için televizyon önceliği olmayan öğrenciler. TUİK verilerine göre Türkiye’de 2 buçuk milyondan fazla hanede, hane halkı sayısı 6’nın üzerinde. Kalabalık hanelerde yaşayan çocukların ne kadarının
televizyona erişebildiği ise başka bir muamma. Özellikle yoksul ve kırsal bölgelerden iletişime geçtiğimiz öğretmenlerin birçoğu sınıflarındaki öğrencilerin yarısından fazlasının EBA’ya erişemediğini ifade ediyor ve ne yazık ki bu durumun yeni dönemde iyileştirileceğine dair de umutlu değiller’.

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.