Ordu Düzköy Köyü

Ordu Düzköy Köyü

Düzköy, Ordu ilinin Altınordu ilçesine bağlı bir köydür.Uzun yıllar Delikkaya köyüne bağlı yaşayan...

Düzköy, Ordu ilinin Altınordu ilçesine bağlı bir köydür.Uzun yıllar Delikkaya köyüne bağlı yaşayan "Civil" mahallesi, eski bir yerleşim yeridir. Çevre köyler arasında bu isimle bilinmektedir. Delikkaya köyüne uzak, en büyük mahalle gruplarından oluşmaktadır. Adını, Delikkaya köyü yolu üzerinde bulunan ve bu bölgeden doğan Civil deresinden almıştır. Bu dere Civil ırmağı olarak Ordu şehir merkezinden denize dökülmektedir.

Yerleşim yerinin arazisi; az engebeli, eski ve çok verimli fındık bahçelerine sahip olmasıyla da bilinir. Ayrıca deniz seviyesine yakın, tepeler arasında kalmış, rüzgardan, kardan ve kıştan az etkilenmektedir.

Civil mahallesine gelen iki kardeşten lakaplarıyla bilinen Palaz ve Duman aileleridir. Bu yöreye 1700 yılları sonlarında koyunlarını otlatmak ve barındırmak için gelmiştir. Bir daha yöreyi terk etmemişlerdir. Bu kardeşler Trabzon iline bağlı, Şalpazarı ilçesinden geldikleri, akrabalık ilişkileriyle pekiştirilmiştir. Palazoğlu soyunun Şalpazarı'nda da geniş bir topluluğa sahip olduğu anlaşılmaktadır. Yakın zamana kadar iki soyun büyükleri zaman zaman bir araya gelerek akrabalıklarını geliştirmektedirler. Cumhuriyet döneminde "Soyadı Kanunu"yla Palazoğlu yerine Öztürk soyadı alan sülale, tekrar mahkeme yoluyla eski ismine geri dönmektedir.

Yerleşim yerindeki öğrenciler 4-5 km uzaklıktaki Delikkaya ilkokuluna çeşitli zorluk ve sıkıntılar içinde öğrenimlerine devam etmişlerdir. Mahalleye bir ilkokulun yapılması 1970'li yıllara rastlamaktadır. Yörenin işadamı olan Lütfi Özkök (Öztürk)'ün katkılarıyla Ordu valisi Ali Rıza Aydos köye davet edilmiş, okulun temel atma töreninde bulunmuştur. Bu yıl içerisinde mahalle camisi zemin katında ilkokul eğitim öğretime 50 öğrenciyle açılmıştır. 1972 yılında okul yeni binasına taşınmıştır. O sırada okulun adı "Düz Mahalle İlkokulu" olarak değişime uğramıştır.Bu köyde İLYASOĞULLARI adını taşıyan sülale ÖZYURT soyadını kullanmaktadır.1900 yıllarında ilyasoğlu Ali ÖZYURT (pehlivan,yağlı güreşçi) adında şahıs yaşamış olup 1942 yılında vefat etmiştir.

Okulu, eski ve köklü bir camisi olan mahalle halkı bağlı olduğu köyden ayrılma başvurusunda bulunmuştur. Delikkaya köyü ile hiçbir bağlantısı olmadığına, yeni köy oluşumunun yöreye yarar getireceği umuduyla Düz mahalleden esinlenerek 1995 yılında Düzköy merkez köyler arasına katılmıştır. İlk muhtarlık seçimini de Olgun Öztürk tek aday olarak kazanmıştır.

Düzköy'ün kuzeyinde Delikkaya, güneyinde Arpaköyü, doğusunda Övündük, Ordu, batısında Dedeli ve Aydınlar köyü bulunmaktadır. Düzköy’ün kuzeyinde yer alan kalesi eski medeniyetlerin kalıntısını taşımaktadır. Ayrıca kale içinde mağaralar bulunmaktadır. Kale yüksek olduğundan çevresi görülmeye değerdir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.