Osmaniye Gökçedam Köyü

Osmaniye Gökçedam Köyü

Gökçedam Köyü Haberleri, Osmaniye Gökçedam Köyü Güncel Son Dakika Gelişmeleri, Gökçedam Köyü İle İlgili Tüm Video, Fotoğraf Ve Haberler, Osmaniye Köyleri Arasında Yer Alan Gökçedam Köyünde Vefat Edenler, Köyün Eski Adı Haberimizde.

Gökçedam Köyü düğünleri, gelenek ve görenekleri, düğün videoları, Gökçedam Köyü son dakika gelişmeleri, Gökçedam Köyü ne özgü yemekler,  Gökçedam Köyü nün tarihi, Gökçedam Köyü nerede, hangi il ve ilçeye bağlı, Gökçedam Köyü ne ait haberler, son dakika gelişmeleri, tüm resim ve videoları bu haberimizde.

Hemite, Çukurova’nın yukarı kısmında Osmaniye İline takriben 23 km uzaklıktadır. Osmaniye İlini Kadirli İlçesine bağlayan karayolunun Ceyhan nehri ile kesiştiği köprü başı mevkiinde, Osmaniye’nin kuzeybatısında kurulmuştur. Gökçedam Köyünün Güneyinde Sakarcalık, Batısında Orhaniye ve Selimiye, Kuzeyinde Gökçe dağ , Doğusunda Hitit ve Bizans İmparatorluğundan kalma Hemite Kalesi yer almaktadır. Hemite, ünlü şair ve romancı Yaşar Kemal'in doğduğu yerdir. İnce Memed romanının konusu bu yörede geçer.

Köyün ilk sakinleri hakkında fazla bir bilgi yoktur. Köyün sınırları içinde çeşitli tarihi eserler oldukça çoktur. Gökçedam Köyünde yapılan tetkiklerden anlaşıldığına göre; buralarda Hitit ve Bizans İmparatorluğu hüküm sürmüştür. Eskilerde köyün halkı göçebe bir hayat sürermiş. Hayvancılıkla geçinir, Yaz aylarında Andırın veya civarına yaylaya gidermiş. Kış aylarında ovaya inermiş. Eski ismi Gökçeli olan ve adını Kuzeyinde bulunan Gökçe dağdan alan, daha sonra Hemite olarak isim değiştirilmiştir.

En önemli tarihi kalıntıyı Leleğlerden kalma M.Ö. 4500 yıllarında yapıldığı tahmin edilen kale teşkil eder. Köyün 2 km güneyinde Mira kayası denilen yerde kütle halinde kaya üzerinde Hitit krallarından Asitavandos’un kabartma resmi yer alır. Tarihi kalıntı yerleri zaman zaman turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Arkeoloji çalışmalarında Gökçe dağ eteklerinde 3 ila 8 odalı mezarlara rastlanmıştır. Bu mezarların üstü kubbe şeklinde kapatılmış olup üzeri kireçle ve toprakla kapatılmıştır. Sümbüllü burun civarında Ermeniler dönemine ait bir saray kalıntısı bulunmakta olup zamanla tahrip edilmiştir. Kesin olarak kimin tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmeyen Hamite Kalesi'nin 800-900 yılları arasında Bizanslılar zamanında yapıldığı söylenmektedir. Hemite Kalesi Osmaniye - Kadirli yolu üzerinde ana yoldan 3 km mesafede olan Hemite Köyünün doğusunda Ceyhan Nehrine yakın bir tepede kurulmuştur. Kalenin şu an birinci katı sağlamdır. Korunmayan diğer katları deprem gibi doğal afetler, definecilerin kaçak kazıları nedeni ile tahrip olmuştur. En büyük özelliği Kalenin taban kısmında üst katlara bir geçitle bağlandığı fakat zamanla kapandığı bilinmektedir. Kale halen koruma altında değildir. Gün geçtikçe aşınmakta ve tahrip edilmektedir.

Köyün bulunduğu havzada çeşitli sebeplerle arkeolojik kazılar yapılmıştır. Etüt sahasının verileri hakkında sıhhatli bilgilere sahip olmak için Osmaniye, Kadirli, Kozan ilçelerinin arasında kalan bir bölgeye bağlı ise de Ceyhan çöküntü ovasının devamını teşkil eder. Köy sınırları içerisinde yer alan yükseltilerden Gökçe dağ, adaca, Harnup burnu tepesi karstik kalkerlerden oluşmuş, açık gri renktedir. Karstik Kalkerlerin temelinde yer yer radyarit ve serpantin vardır.

Gökçedam Köyü, Osmaniye iline bağlı bir köydür. Yolunuz akdeniz bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Gökçedam Köyü Resimleri ve Gökçedam Köyü videoları sizin de ilginizi çekebilir.

 Osmaniye Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Akdeniz yöresine özgü haber kanalı var mı?  Osmaniye Arası Kaç Km?  Hava Durumu? Osmaniye Köyleri ve  Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesiniz demektir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Osmaniyelı iseniz Osmaniye Doğumlu Ünlüler e göz atmak yararınıza olacaktır. Osmaniyelı Ünlüler arasında  Gökçedam Köyü Köyünde doğan biri var mı?  Doğumlu Ünlüler Kimler?

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.