Peynirli Camii ibadete hazır

Peynirli Camii ibadete hazır

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi olarak ilçede Osmanlı Dönemi'ne ait 1533 yılında yapılmış olan Caferbey Mahallesi'ndeki...

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi olarak ilçede Osmanlı Dönemi'ne ait 1533 yılında yapılmış olan Caferbey Mahallesi'ndeki tarihi Peynirli Camii'nde restorasyon ile bakım ve onarım çalışmasının tamamlandığını söyledi.

Peynirli Camii'nin tarihi mimarisi ve yapı tekniği açısından şehrimizde Anadolu Kültür Mirasını temsil eden en önemli eserlerden birisi olarak günümüze kadar ayakta kaldığını belirten Dr. Memduh Büyükkılıç, "Melikgazi Belediyesi olarak 2015 yılından beri tarih ve kültür yapılarının bakımı ve onarımını yaparak günümüz hizmetine kazandırıyoruz. 2017 yılında 12 eserimizi tamamladık. 11 eserde ise çalışmalarımız devam ediyor. İhalesi ve projesi tamamlanan en son 1956 yılında onarımı yapılmış Caferbey Mahallesi Miralay Nazım Bey Caddesi üzerinde yer alan Peynirli Camii'nde bakım ve yenileme çalışmasına başlanıldı. Yapı tekniği, kullanılan malzemeler ve taş işçiliğin güzel örneklerini sergileyen bu tarihi yapı, aslına uygun olarak belediyemizce onarıldı. Anadolu kültür mirası olan Peynirli Camii, yapılan çalışma ile sağlam ve bakımlı bir şekilde hem yeniden ibadete hazır hale getirilmiş hem de gelecek kuşaklara emanet edilmiş olacaktır" dedi.

Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi'nin "Tarihe Dokunuş Projeleri" ile yapımını tamamladığı her tarihi eserin birer birer yeniden kullanıma açıldığını ve yapılan bu önemli çalışmanın Melikgazililer tarafından takdirle karşılandığını" sözlerine ekledi.

Peynirli Camii ibadete hazır

Peynirli Camii ibadete hazır

İHA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.