Sağlıkçıların Nöbet Ücretleri Geri İstenmesin

Sağlıkçıların Nöbet Ücretleri Geri İstenmesin

Türk Sağlık Sen Şube Başkan Vekili Hüseyin Doğan, “Pandemi ile kahramanca mücadele veren sağlık çalışanlılarının haklarının iyileştirilmesi gerekirken bazı hukuki sonuçlar nedeniyle çalışanların mağduriyetine ve ekonomik kaybına...

Türk Sağlık Sen Şube Başkan Vekili Hüseyin Doğan, “Pandemi ile kahramanca mücadele veren sağlık çalışanlılarının haklarının iyileştirilmesi gerekirken bazı hukuki sonuçlar nedeniyle çalışanların mağduriyetine ve ekonomik kaybına yol açacak” dedi.

Doğan, şu açıklamayı yaptı, “Bunun bir örneği ne yazık ki nöbet ücretlerinde yaşanmakta, Danıştay’ın verdiği bir karar sonucunda riskli birimlere hizmet veren sağlık çalışanlarına ödenen %50 artırımlı nöbet ücretleri Sağlık Bakanlığı tarafından geri istenmektedir.
Konu ile ilgili olarak Genel Başkanımız Önder Kahveci Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yaptığı görüşmede pandemi döneminin zor koşulları ve çalışanların yaşadıkları mali kayıplara da vurgu yaparak bakanlığın geriye dönük ödemeleri talep etmemesini istemişti. Ancak Sağlık Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü sağlık çalışanlarına ödenen %50 artırımlı nöbet ücretlerinin geriye ödenmesi konusunda görüş bildirmesi, bu pandemi döneminde fizikken ve ruhen bitkin düşen sağlık çalışanlarını çok üzmüştür.
Sağlık Bakanlığı’na açık çağrıda bulunuyoruz; Sağlık çalışanlarının emeği ve alın terinin karşılığı verilmez iken üstüne birde geriye dönük olarak tahsilâta geçilmesi kabul edilemezdir.  Tavandan ek ödemelerin yavandan olduğu, döner sermayenin yok edildiği bir çalışma düzeninde sıranın nöbet ücretlerine geldiğini görmek çok hazindir. Tutulmuş nöbetin alınmış ücretini bile geri istemekle ne yapılmak istendiğini anlamak mümkün değildir. Sağlık Bakanlığı’ndan inisiyatifini bir kerede çalışanlar lehine kullanmasını istiyoruz. Ayrıca söz konusu bu duruma itiraz edecek olan her üyemize hukuki destek sağlanacak, bu konuda mücadeleden taviz verilmeyecektir” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

 

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.