Silifke Atakent Köyü

Silifke Atakent Köyü

Atakent köyü haberleri, Atakent köyü güncel son dakika gelişmeleri, köy ile ilgili tüm video, fotoğraf ve haberler, Mersin köyleri arasında yer alan Atakent köyünde vefat edenler ve köyün eski adı haberimizde.

Atakent  köyü hangi il ve ilçeye bağlı, Silifke Atakent  köyü düğünleri, gelenek ve görenekleri, düğün videoları, Atakent  köyü son dakika gelişmeleri, köye ait haberler, köye özgü yemekler, köyün tarihi, tüm resim ve videoları bu haberimizde.

Atakent, Mersin ilinin Silifke ilçesine bağlı bir deldedir. ve Mersin'i Antalya'ya bağlayan D-400 karayolu üzerinde bulunmaktadır. Kızkalesi, Adamkayalar, Uzuncaburç gibi tarihi yerlere yakın olup, tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır.

1987 yılında eskiden bağımsız birer köy olan Susanoğlu, Sazbaşı ve Kapızlı köyleri birleştirilerek Atakent belediyesi oluşturuldu. Turistik bir beldedir. Daha çok apartman şeklinde sitelerden oluşan yaklaşık 15.000 hane bulunmaktadır. Normalde 10.000 kişi civarında olan beldenin nüfusu yaz aylarında 75.000'i geçer. Tamamen kumdan oluşan plajı ve temiz deniziyle "Mavi Bayrak" kazanmış, güneyin en rağbet edilen alanlarından biridir.Mersin'in yansıra Adana, Hatay, Konya, Ankara'dan, ayrica başta Hollanda, Almanya, Fransa gibi Avrupa ülkeleri olmak üzere, Amerika, Kanada,Arjantin gibi Amerika ülkelerinden çok sayıda tatilci çeker. Bölgede lüks bir otel, çeşitli apart moteller ve pansiyonlar bulunmaktadır.Türkiye'nin en iyi plajları arasında ilk 5'e girer.
Atakent'e karadan direkt ulaşım mümkündür. Mersin'e 70 km, Antalya'ya 410 km ve başkent Ankara'ya yaklaşık 530 km uzaklıktadır.

Adana Şakirpaşa Havaalanı'na 130 km, Taşucu Limanı'na yaklaşık 25 km uzaklıktadır.Susanoğlu plajı 70'li yıllarda bir çadırkent görünümünde iken 80'li yıllardan itibaren apartman bloklarından oluşan sitelerin yapılmasıyla yaz mevsiminde yerli turistlerin çok rağbet ettiği bir yazlık belde haline gelmiştir. Bu sitelerin çoğunda yüzme havuzu da vardır. En köklü ve önemli siteler; Öztez, Flamingo 6-7-10, Denizkent, Çıtak 2-3-5-7-8, Mermerkaya 1-2, Dolunay, Atılganlar, Dostlar, Aktaş, Işık, Öğretmenler, Aydınlar, Çapa, Susankent, Sabah, Mavi Deniz, Aşuroğlu, Aksay Apart Otel, Club Efes Otel, Ekil ve Güneyyurt siteleridir.Susanoğlu'nun antik ismi Korasion'dur. Geç Roma dönemine ait kent, İsauria valisi Flavius Uranius tarafından 367-375 yılları arasında kurulmuştur. Eskiden tamamen surlarla çevrili kentin batıdaki ana girişinde, kapısı üzerinde bulunmuş olan kitabede şöyle denilmektedir;

Atakent'in içinden kuzeye doğru giden asfalt yol üzerinde bulunan Türkmenuşağı Köyü'nü geçince 11. km'de Paslı'ya ulaşılır. Bu bölgede Roma dönemine ait evler, sarnıçlar, yapısı tamamlanmamış bir tapınak ile mezar kalıntıları bulunmaktadır.Paslı'nın 2 km doğusunda bir tepe üzerinde, Korkusuz Kral Anıtmezarı vardır. Yöre halkı tarafından Mezgit Kale olarak bilinen bu yapı, M.S. 2. yüzyıl veya 3. yüzyıl Roma dönemine aittir. Bu anıt mezar, yörenin en görkemli ve en iyi korunmuş yapısıdır. Mezar anıtın en önemli özelliği öndeki podyumun yan duvar taşı üzerine yontulmuş fallus kabartmasıdır. Fallus, döl ve dirim tanrısı Priapos mitini çağrıştırmaktadır. Anıtmezar civarındaki kayadan kesme büyük bir sarnıç ve zeytinyağı çıkarmada kullanılan dev taş silindir görülebilecek diğer kalıntılardır. Ayrıca anıt mezarın hemen arkasında içine beş kişinin rahatlıkla sığabileceği içi oyulmuş asırlık meşe ağacı bulunmaktadır.

Paslı'dan sonra 4 km ilerde geç Roma ve erken Bizans Medeniyetlerine ait yoğun kalıntıların bulunduğu bu ören yeri bulunmaktadır. Burada kaya mezarları, lahitler, aslan kapakları, nekropol, sarnıç, küçük bir kale, kilise ve onlarca ev kalıntıları vardır.

 

 

Atakent , Mersin ilinin Silifke ilçesine bağlı bir köydür. Yolunuz Bozyazı bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Atakent  köyü resimleri ve Atakent  köyü videoları sizin de ilginizi çekebilir.

Silifke Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Atakent yöresine özgü haber kanalı var mı? Silifke Mersin Arası Kaç Km? Silifke Hava Durumu? Mersin Köyleri ve Yenişehir Köylerini merak ediyorsanız doğru adrestesiniz demektir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Mersinli iseniz Mersin Doğumlu Ünlülere göz atmak yararınıza olacaktır. Mersinli Ünlüler arasında Silifke Atakent köyünde doğan biri var mı? Silifke Doğumlu Ünlüler Kimler?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.