Silopi Derebaşı Köyü

Silopi Derebaşı Köyü

Derebaşı köyü haberleri, köyü güncel son dakika gelişmeleri, Derebaşı köyü ile ilgili tüm video, fotoğraf ve haberler, Şırnak köyleri arasında yer alan Derebaşı köyünde vefat edenler, köyün eski adı haberimizde.

Derebaşı köyü düğünleri, gelenek ve görenekleri, düğün videoları, Derebaşı köyü son dakika gelişmeleri, Derebaşı köyüne özgü yemekler, Silopi Derebaşı köyünün tarihi, Derebaşı köyü nerede, hangi il ve ilçeye bağlı, Derebaşı köyüne ait haberler, tüm resim ve videoları bu haberimizde.

Derebaşı, Şırnak ilinin Silopi  ilçesine bağlı bir köydür. 

Gerçek ismi Gıreçolya'dır. Köyde birden fazla dere ve akarsu vardır ki adını buradan alır. Mir Said Beg'in yaşadığı ve Cudi Dağı'nda hüküm sürdüğü köydür. Osmanlı İmparatorluğu'na bağlı feodal sistemin Cudi'deki son temsilcileri olan köy halkı, 1991 yılında çıkan terör olaylarıyla gelen Koruculuk sistemini kabul etmeyerek Silopi'ye göç etti.

Köy sınırları içinde birçok tarihi kalıntı bulunmaktadır. Asur medeniyetine tanıklık eden yerleşim birimleri köy sınırları içindedir. Asurlular yönetiminden sonra Roma İmparatorluluğunun yönetiminde uzun yıllar kalan Silopi ilçesinde Romalılara ait kalıtılar halen Derebaşı köyündedir. 20. yüzyılın başlarında aşiret statüsünde olan halkın, gerek metropollere olan göç, gerekse dönemin politik baskıları nedeniyle bölgede elinde bulunan etkin gücü azalmıştır. Yöre halkının Doğu ve Güneydoğu'nun çeşitli yerlerinde akrabaları olmakla birlikte Irak'ta da akrabaları mevcuttur. Halkın türlü kaynaklara göre şu anki Kırşehir'in köy sınırları içinde bulunan 'Bajare Kır' adı verilen bölgeden geldiği belgelerle desteklenmiştir. Bağ ve Bahçelri ile göz doldurulur Tarih boyunca örnek olarak gösterilmiştir Akar suları soğukluğu ile adeta şifa kaynağıdır.Şırnak iline 90 km, Silopi ilçesine 13 km uzaklıktadır.

Derebaşı, Şırnak ilinin Silopi ilçesine  bağlı bir köydür. Yolunuz Güneydoğu Anadolu bölgesi bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Derebaşı köyü resimleri ve Derebaşı köyü videoları sizin de ilginizi çekebilir.

Şırnak Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Güneydoğu Anadolu bölgesi yöresine özgü haber kanalı var mı? Derebaşı Şırnak Arası Kaç Km? Şırnak Hava Durumu? Şırnak Köylerini merak ediyorsanız doğru adrestesiniz demektir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Şırnaklı iseniz Şırnak Doğumlu Ünlülere göz atmak yararınıza olacaktır. Şırnaklı Ünlüler arasında Derebaşı Köyünde doğan biri var mı?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.