Simav Yeniköy Köyü

Simav Yeniköy Köyü

Yeniköy köyü haberleri, güncel son dakika gelişmeleri, Yeniköy köyü ile ilgili tüm video, fotoğraf ve haberler, Kütahya köyleri arasında yer alan Yeniköy köyünde vefat edenler, köyün eski adı haberimizde.

Simav Yeniköy köyü düğünleri, gelenek ve görenekleri, düğün videoları, Yeniköy köyü son dakika gelişmeleri, Yeniköy köyüne özgü yemekler, Simav Yeniköy köyünün tarihi, Yeniköy köyü nerede, hangi il ve ilçeye bağlı, Yeniköy köyüne ait haberler, tüm resim ve videoları bu haberimizde.

 Köyün ismi "cedid" kelimesinden gelmektedir. Anlamı Arapçada "yeni", "yeniden doğuş"tur. Köyün kuruluş tarihi 1600'lü yıllara dayanmaktadır. Köy, Dursunbey (Gökçedağ), Simav (Hamzabey, Dağardı) ve Sındırgı Düvertepe (Eski ismi Çorum. Oğuzların Üçok kolundandır) göç eden Yörükler tarafından kurulmuştur. Tahmini olarak köyde Karakeçili, Üçokların Çorum cemaati ve Avşar boyuna mensup aşiretler bulunmaktadır. Simav bölgesindeki en eski kurulan köylerden birisidir ancak iki defa yer değiştirdiği için eski kültüre ait eserler kalmamıştır. Yörük hayattan yerleşik hayata geçilmiş olmasından dolayı Yörük kültürünün etkisi azalmış gibi görünse de konuşma dilinde ve günlük yaşantıda çok büyük etkileri görülmektedir. Köyün ilk kuruluş yeri Aralık köyüdür, daha sonra Eski Köy denilen mevkiye, 1800'lerin başlarında ise köyün şimdiki yerine taşınmıştır.
 Simav-Demirci-Sındırgı arasında, Simav ovasının bittiği dağlık bölgede bulunmaktadır. 1945 yılına kadar Sındırgı/Düvertepe nahiyesine bağlı kalmıştır. 1990 yılına kadar Manisa/Demirci ilçesine bağlı kalmıştır. 1990 sonrasında referandum ile Kütahya/Simav'a bağlanmıştır. 1992 yılında kasaba olmuştur. Mart 2014 yerel seçimlerinde tekrar köy halini almıştır.
 Temel geçim kaynağı hayvancılık, tarım ve ormancılıktır. Toprakları çok verimli olmasına rağmen su kaynaklarının yetersiz olmasından dolayı verim düşük kalmaktadır. Uzun yıllar tütüncülüğe önem verilmesinden dolayı eğitim seviyesi çok düşük kalmıştır. Tütüncülük bitince özellikle genç nüfus büyük şehirlere göç etmeye başlamıştır. Dış göçün artmasıyla köy nüfusu büyük oranda azalmakla birlikte, eğitim oranı ve ekonomik refahın eskiye oranla çok hızlı bir şekilde arttığı gözlenmektedir. Köyün derneği bulunmaktadır. Köyde, ilköğretim okulu, sağlık ocağı, özel postane şubesi, orman ürünleri deposu mevcuttur.
 Yörük Türkmenlerinin kültür, gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Yeniköy, Kütahya ilinin Simav ilçesine bağlı bir köydür. Yolunuz Ege bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Yeniköy Köyü Resimleri ve Yeniköy köyü videoları sizin de ilginizi çekebilir.

Kütahya Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Ege bölgesi yöresine özgü haber kanalı var mı? Yeniköy Kütahya Arası Kaç Km? Kütahya Hava Durumu? Kütahya Köylerini merak ediyorsanız doğru adrestesiniz demektir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Kütahyalı iseniz Kütahya Doğumlu Ünlülere göz atmak yararınıza olacaktır. Kütahyalı Ünlüler arasında Yeniköy Köyünde doğan biri var mı?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.