Şişli Etfal Hastanesi Yenilensin, Yerinde Kalsın !

Şişli Etfal Hastanesi Yenilensin, Yerinde Kalsın !

Deprem gerekçesiyle başka lokasyonlara taşınan ve akıbeti konusunda hiçbir açıklama yapılmayan 122 yıllık Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesine sahip çıkan Şişli Etfal Dayanışması, taleplerini bir kez daha...

Deprem gerekçesiyle başka lokasyonlara taşınan ve akıbeti konusunda hiçbir açıklama yapılmayan 122 yıllık Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesine sahip çıkan Şişli Etfal Dayanışması, taleplerini bir kez daha yineledi. Yoğun katılımla gerçekleşen açıklamada, Sağlık Bakanlığı’na “Şişli Etfal Hastanesi Yenilensin, Yerinde Kalsın” çağrısı yapıldı.

Fransa’daki Sarı Yelekli Direnişçileri Andıran Kıyafetler Giydiler

Sağlık Bakanlığı’na yönelik hazırlanan 30 bin imzalı dilekçeyi vermek üzere bakanlık önünde basın açıklaması yapan Etfal heyeti, Şişli Etfal hastanesinin tam teşekküllü kamu hastanesi olarak aynı yerinde, yeniden inşa edilmesi talebini bir kez de Ankara’da dile getirdi. Fransa’daki sarı yelekli direnişçileri andıran “Şişli Etfal Kapatılmasın” yazılı sarı yeleklerin giyildiği, “Etfal Yenilensin Yerinde Kalsın” yazılı pankartın açılıp çok sayıda dövizin taşındığı açıklamaya, CHP Milletvekilleri Aykut Erdoğdu ve Sezgin Tanrıkulu, HDP Milletvekileri Züleyha Gülüm ve Dilşat Canbaz Kaya, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Doç. Dr. Deniz Erdoğdu, Sol Parti Başkanlar Kurulu üyesi İlknur Başer, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Emekçileri Sendikası Eş Genel Başkanı Selma Atabey, Devrimci Sağlık İş Sendikası Bölge temsilcisi Özgür Bozkurt, Türkiye İşçi Partisi Ankara İl örgütü İç Anadolu Bölge Temsilcisi Serdar Kibar katılarak destek verdi.

Hastanenin Tekrar Yerinde İnşa Edileceğinin Güvencesini Versinler !

Basın açıklamasında, “Halkın sesine kulak versinler. Hastanemizi elimizden almaya çalışmasınlar. Bu kez bakanlığın önünden sesleniyoruz; görmedik, duymadık, bilmiyoruz demesinler. Hastanenin tekrar yerinde inşa edileceğinin güvencesini versinler” denildi. Basın açıklamasının ardından TBMM’ne geçen Şişli Etfal Dayanışması Heyeti, mecliste temsil edilen partilerle bir dizi görüşme yaptı. Konuya ilişkin ayrıntılı bilgiler içeren birer dosya bırakan heyet, Etfal’i yaşatmak, nitelikli, parasız sağlık hakkına kolay erişim imkanını yitirmemek için sürdürdükleri mücadeleye destek istediler. Şişli Etfal Dayanışması’nın Sağlık Bakanlığı önünde gerçekleştirdiği basın açıklaması, grup üyelerinden Şişlili yurttaşlardan Betül Adatepe ile Tüm Bel-Sen İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı ve Şişli Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Nazmi Öztürk tarafından birlikte okundu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi :

“Bizler bir hak mücadelesi için buradayız. Yaşam hakkımız için buradayız. Sağlığa erişim hakkımız için buradayız. Nitelikli, parasız sağlık hakkımız için buradayız. Devlete anayasal yükümlülüklerini hatırlatmak üzere buradayız. 122 yıldır kuşaktan kuşağa, nesilden nesile yurttaşlara sağlık hizmeti sunan, bölge halkının en büyük sağlık güvencesi olan hastanemize sahip çıkmak için buradayız

2. Abdülhamid’in difteriden kaybettiği yedi aylık kızı Hatice Sultan’ın hatırası için vakfettiği, 1899 yılında faaliyete geçen hastanemiz, binalarının depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle ikiye bölünerek, Şişli’den 10-15 kilometre uzaklıktaki iki farklı lokasyona taşındı. Yani, pek çok yurttaşın yürüyerek ya da en fazla tek toplu taşıma aracına binerek kolaylıkla ulaşabildiği hastanemiz artık fiilen yok. Taşınma işlemleri tamamlanmak üzere. Hastanenin taşındığı yeni lokasyonlara en az iki toplu taşıma aracı kullanarak gidebiliyoruz. Acil durumlarda pek çok insan uzak mesafeler ve yoğun trafik nedeniyle yollarda hayatını kaybedecek. Aktarmalı toplu ulaşımla birlikte, yaşlılar ve engelliler için durum çok daha vahim hale geldi.

Şişli Etfal, sadece köklü tarihiyle değil, üstün tıbbi nitelikleriyle de özellikli, seçkin bir kamu hastanesidir. Tüm branşlarda faaliyet gösteren, tam teşekküllü bir hastanedir. Sağlık alanında kendi ekolünü ve kültürünü yaratmış, uzman doktor, ebe, hemşire, sağlık teknisyeni ve personeli yetiştiren bir okuldur aynı zamanda. Türkiye’nin her yerinden hasta kabul eden bir hastanedir. Şişli Etfal, yaşatılması gereken bir mirastır.

Bu mirasa sahip çıkmak için Şişli Etfal Dayanışması’nı oluşturduk. Yanı başımızdaki hastanemize sahip çıkmak istedik. Sağlığa kolay erişim hakkımıza sahip çıkmak istedik. Hastanemiz yerinde kalsın istedik.

Hastanemizin depreme karşı güçlendirilmesini veya yeniden yapılmasını elbette ki, hepimiz arzu ediyoruz. Ancak, taşınma sonrası hastanenin yeniden aynı yerinde inşa edilip faaliyete devam edeceğine dair herhangi bir açıklama yapılmadı, hâlâ da yapılmıyor. Hastane Başhekimi, Şişli İlçe Sağlık Müdürü ve İstanbul İl Sağlık Müdürüyle yaptığımız yüz yüze görüşmelerde de Etfal’in geleceğine dair olumlu sözler duyamadık.

600 yataklı Etfal’in butik bir hastaneye dönüştürüleceği veya bir özel hastane zincirine verilmesinin düşünüldüğü veya zengin hastalara hizmet vermek üzere sağlık turizmine yönelik bir hastane yapılacağı gibi farklı proje duyumları geliyor kulağımıza. Elbette bunlar bölge halkı için kabul edilebilir seçenekler değiller. Etfal’in 36.525 metrekarelik iştahkabartan arazisinin farklı amaçlarla, farklı projelerde kullanılma riski de kaygılarımızı artırıyor.

Şişli halkının talebi çok açık ve net. Devletin erişilebilir sağlık hizmeti imkanından mahrum bırakılmak, özel hastanelere mahkum edilmek istemiyoruz. Şişli Etfal yeniden inşa edilsin istiyoruz. Hastalar, sağlık çalışanları ve hasta yakınları için çok daha modern, konforlu ve donanımlı bir hastane haline getirilsin istiyoruz.

Hastanenin, yine tam teşekküllü bir eğitim ve araştırma hastanesi olarak Şişli’de kalacağı açıklansın diyoruz. Yapılacak projenin mahiyetine ve yeniden inşa sürecine ilişkin kamuoyunun bilgilendirilmesini istiyoruz.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya bu kez uzaktan değil hemen yakınından sesleniyoruz. Halkın elinden hastanesini almaya kalkmayın. Bunun vebali ve sonuçları ağır olur. Ne butik hastane, ne özel hastane, ne sağlık turizmi ne de sağlık dışı bir proje! Hepsini reddediyoruz. Biz 122 yıllık hastanemizin yenilenerek yaşamasını istiyoruz. Lütfen halkın sesine kulak verin. Halkı tatmin edecek bir açıklama yapın. İsterseniz çok sık yaptığınız gibi bir twit de bunun için atın” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.