Sugeldi (Yavan) Köyünden Güzel Kış Manzaraları Of Trabzon

Doğu Karadeniz Bölgesi (Trabzon Rize Artvin Bayburt Gümüşhane Giresun) yaylaları tanıtım amaçlı drone ile havadan çekimi... Sugeldi (Yavan) Köyünden Güzel Kış Manzaraları Of Trabzon

Sugeldi, Trabzon ilinin Of ilçesine bağlı bir mahalledir. Mahallenin eski adı Yavan dır.Hakiki müslüman Türk mahallesidür.

Mahallenin camisi 600 yıllık olup , Of'un en eski camisidir. Mahallenin , en onemli yemegi, Dogu Karadeniz mutfagina da hakim olan kara lahana yemegidir. Bunun disinda fasulye kavurmasi (kavrulta), misir unuyla yapilan muhlama bolgenin karakteristik mutfagini yansitan ana yemeklerdendir. Trabzon iline 64 km, Of ilçesine 12 km uzaklıktadır. Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Sugeldi Mahalleninün iklimi, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin iklim özelliğine sahiptir.

Yağışların her mevsimde bol olması ve sürekliliği yöre ikliminde etkilidir. Yağışın en fazla olduğu dönem sonbahar mevsimidir. Yıllık yağış ortalaması Rize ilinin yağış ortalamasına yakındır. Denizin düzenleyici etkisi termostat özelliği taşır. Bu nedenle hem günlük hem de yıllık sıcaklık farklarının fazla olması önlenir. Yaz aylarında fazla sıcaklar olmadığı gibi kış aylarında da dondurucu özellikte soğukların olmadığı görülür. Her mevsim yağışlı, yazları serin, kışları ılık geçer.Yüzey şekillerinin birdenbire yükselmesi hava kütlelerinin hareketlerini engelleyici özellikler taşır. Yükselmeye çalışan hava kütleleri bu dağlara tırmanırken sürtünme ve yükselmeye bağlı soğuma sonucu yoğunlaşma olayı meydana gelir.

Yoğunlaşma sonucu yamaç yağışları denen yağış şekli meydana gelir. Bu yağışlar yükseltiye bağlı olduğundan orojenik yağışlar adını da alırlar. Bu yüzden sürekli yağışların olması olasıdır. Yağış Miktarları : Köyümüzde bu miktar 1672 mm olarak görülür. Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar