Tepebaşı Kızılcaören Köyü

Tepebaşı Kızılcaören Köyü

Kızılcaören Köyü Haberleri, Tepebaşı Kızılcaören Köyü Güncel Son Dakika Gelişmeleri, Kızılcaören Köyü İle İlgili Tüm Video, Fotoğraf Ve Haberler, Eskişehir Köyleri Arasında Yer Alan Kızılcaören Köyünde Vefat Edenler, Köyün Eski Adı Haberimizde.

Tepebaşı Kızılcaören köyü düğünleri, gelenek ve görenekleri, düğün videoları, Kızılcaören köyü son dakika gelişmeleri, Kızılcaören köyüne özgü yemekler, Tepebaşı Kızılcaörenköyünün tarihi, Kızılcaören köyü nerede, İnönügi il ve ilçeye bağlı, Kızılcaören köyüne ait haberler, son dakika gelişmeleri, tüm resim ve videoları bu haberimizde.

Kızılcaören, Eskişehir ilinin Tepebaşı ilçesine bağlı bir köydür. Yolunuz iç anadolu bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Kızılcaören Köyü Resimleri ve Kızılcaören köyü videoları sizin de ilginizi çekebilir.

Tepebaşı Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar İnönügileridir. iç anadolu yöresine özgü haber kanalı var mı? Tepebaşı Eskişehir Arası Kaç Km? Tepebaşı Hava Durumu? Eskişehir Köyleri ve Tepebaşı Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesini demektir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Eskişehirli iseniz Eskişehir Doğumlu Ünlüler e göz atmak yararınıza olacaktır. Eskişehirli Ünlüler arasında Tepebaşı Kızılcaören Köyünde doğan biri var mı? Tepebaşı Doğumlu Ünlüler Kimler?

Kızılcaören, Eskişehir ilinin Tepebaşı ilçesine bağlı bir mahalledir.Mahallenin eski ismi Ören sonra Kızılcaviran ve daha sonra Kızılcaören olmuştur.Mahallede 2 adet gizli manastır vardır ve de 7 ayrı kola giden mahzenler vardır. Günümüzde bu mahsenlerin sadece 2 tanesi ayakta kalmış durumdadır. Zamanında târihi Ören yeri etrafı bataklık olduğu için mahallenin şimdiki yerine göç edilmiş. Kızılca sözcüğü toprağın kızıl olmasındandır (Mahallenin şu an bulunduğu yer). Ören sözcüğü ise eskiden köy halkının yaşadığı ilk bölgeden alındığı rivayet edilir. Mahallenin kuruluş tarihi hakkında tam bir bilgi yoktur. Mahallenin yerli halkı Manav olarak tanınır. Anadolu Üniversitesi Coğrafya Enstitüsü Bölümünde, Eskişehir Bölgesine Yerleşim adlı tez çalışmasında mahallenin ismi de geçmektedir. Tezde Yakaboyu Bölgesinde bulunan köylerin 13. ve 15. yüzyıllar arasında kurulduğunu belirtir.Eskişehir merkezine 28 km uzaklıktadır.

Köyün toprağı manganez zuhuru içerir. (Bazalt ve radiolarit te bulunmaktadır).Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Mahallede, ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi var. kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

 

 

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.