Tepebaşı Nemli Köyü

Tepebaşı Nemli Köyü

Nemli Köyü Haberleri, Tepebaşı Nemli Köyü Güncel Son Dakika Gelişmeleri, Nemli Köyü İle İlgili Tüm Video, Fotoğraf Ve Haberler, Eskişehir Köyleri Arasında Yer Alan Nemli Köyünde Vefat Edenler, Köyün Eski Adı Haberimizde.

Tepebaşı Nemli köyü düğünleri, gelenek ve görenekleri, düğün videoları, Nemli köyü son dakika gelişmeleri, Nemli köyüne özgü yemekler, Tepebaşı Nemliköyünün tarihi, Nemli köyü nerede, İnönügi il ve ilçeye bağlı, Nemli köyüne ait haberler, son dakika gelişmeleri, tüm resim ve videoları bu haberimizde.

Nemli, Eskişehir ilinin Tepebaşı ilçesine bağlı bir köydür. Yolunuz iç anadolu bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Nemli Köyü Resimleri ve Nemli köyü videoları sizin de ilginizi çekebilir.

Tepebaşı Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar İnönügileridir. iç anadolu yöresine özgü haber kanalı var mı? Tepebaşı Eskişehir Arası Kaç Km? Tepebaşı Hava Durumu? Eskişehir Köyleri ve Tepebaşı Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesini demektir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Eskişehirli iseniz Eskişehir Doğumlu Ünlüler e göz atmak yararınıza olacaktır. Eskişehirli Ünlüler arasında Tepebaşı Nemli Köyünde doğan biri var mı? Tepebaşı Doğumlu Ünlüler Kimler?

Nemli, Eskişehir ilinin Tepebaşı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Eskişehir il merkezine 27 km uzaklıkta, Eskişehir-Kütahya Devlet karayolu üzerinde kurulmuştur. Mahalleye ilk yerleşim 1865 yılında Besleney Doğan bey tarafından yapılmıştır.
Daha sonraki yıllarda, bugünkü Karaçay- Çerkes Cumhuriyetinin başkenti Çerkesski’ye bağlı “Çegeriya (Şegerey, Çagarya)”dan (günümüzde ise Apsua mahallesi) [2] göç eden Aşuva aileleri bu mahallesi ve Eskişehir,İnönü'ye bağlı KümbetYenimahallesi oluşturmuşlardır.

Mahalleye yerleşim 1880’li yıllara rastlamakta olup, aşağıdaki aileler yerleşmişlerdir.Mahallede ekonomik gelir 1985 yılına kadar, tarım ve hayvancılık ile sağlanıyordu.

Mahallede 1985'te kurulan “Nemli taşıyıcılar kooperatifi“nin Manyezit İşletmeleri’nin tüm nakliye işlerini üstlenmesi ile bugün köy halkının tamamına yakın bir kesimi günümüzde maden nakliyesi ile uğraşmaktadır.Kısaca geçim kamyonculuktur

Mahalleden şehre göç oldukça çok olmasına rağmen, herkes köy ile ilişkilerini sürdürmektedir.

Köy ilk okulu öğrenci azlığından kapanmıştır. Mahallede 30 yaşın üzerindeki kişiler Abazaca ve Kabardeyce konuşmakta olup, daha küçük olanlar kısmen anlamaktadırlar.

Mahallede Abhaz gelenekleri halen yaşatılmaktadır. Eskişehir merkezine 22 km uzaklıkta, Kütahya Eskişehir Karayolunda Eskişehire doğru sol taraftadır.Mahallede birçok tarla olup geçim kaynğını sağlamaktadır.Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.Mahallenin ekonomisi maden, tarım ve az da olsa hayvancılığa dayalıdır.

Mahalledeki ilköğretim okulu âtıl vaziyettedir. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahallenin camisi ve camiye ait lojmanı bulunmaktadır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik, sabit telefon ve internet vardır.

 

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.