Teşrik tekbiri unutulursa ne yapılır

Teşrik tekbiri unutulursa ne yapılır

Kurban Bayramında Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın son günü ikindi namazına kadar farz namazların ardından teşrik tekbirleri getirilir. Peki teşrik tekbiri unutulursa ne yapılır?

Namaz sonrasında Teşrik Tekbirlerini unutan vatandaşlar, Teşrik tekbiri unutulursa ne yapılır? Teşrik tekbiri kazası nasıl olur? sorularına yanıt arıyor.

Milyarlarca Müslüman Kurban Bayramına erişmenin mutluluğunu yaşıyor. Kurban keserek dini vecibelerini yerine getiren Müslümanlar, arefe günü sabah namazından başlayan ve bayramın dördüncü günü ikindi namazından sonra bitecek olan teşrik tekbirlerini getiriyor, Peki teşrik tekbiri getirmeyi unutursak, teşrik tekbiri getirmeyi unuttum ne yapmalıyım?

Teşrik tekbiri unutulursa ne yapılır?

Teşrik tekbiri almayı unutan kimse; farz namazından sonra konuştuysa, güldüyse, yeme içme gibi faaliyetlerde bulunduysa, bulunduğu mahalden ayrıldıysa tekbir ondan sakıt olur. Teşrik tekbiri hanefi mezhebine göre kaza edilir ama diğer üç mezhebe göre sünnet olduğu için kaza edilmez.

Şâyet herhangi bir namazdan sonra tekbir getirilmesi unutulursa, teşrik günlerinde Yani Kurban bayramının 4.günü ikindi namazı dahil kilinacak bir namazın farzının peşinden kâzâ edilmesi îcâbeder.

Teşrik Tekbirinin Okunuşu

“Allahu ekber Allahu ekber. Lâ ilâhe İllâllahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillâhil hamd."

Teşrik Tekbirinin Anlamı

Teşrik tekbiri, “Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Allah’tan başka ilâh yoktur, Allah her şeyden yücedir. Allah her şeyden yücedir, hamd sadece O’na mahsustur” anlamına gelir.

Teşrik Tekbiri Hz. İbrahim | Hz. İsmail

Hz. İbrahim’in oğlu İsmail’i kurban etme olayına kadar uzanır. İbrahim (a.s), gördüğü sahih rüya üzerine oğlunu Allah yolunda kurban etmeye karar verir. Hazret-i İbrâhim Aleyhisselâm, Hazret-i İsmâil’i kurban olarak kesmek üzere iken Cebrâil (a.s.) “Allâhü ekber, Allâhü ekber” dedi. İbrâhim (a.s.) bu tekbîri işitince, “Lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber” buyurdu. İsmâil (a.s.) da “Allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd” buyurdu.

Teşrik Tekbirleri Dini Hükmü

Peygamberimizin, kurban bayramının arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın 4. günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dahil olmak üzere farzlardan sonra teşrik tekbirleri getirdiğine dair rivayetler bulunmaktadır. Ebû Yûsuf ve Muhammed'e göre arefe günü sabahından bayramın 4. günü ikindi namazına kadar 23 vakit, her farzın selâmından sonra teşrik tekbiri getirmek, kadın erkek ve seferî mukim ayırımı olmaksızın her mükellefe vâciptir. Hanefî mezhebinde fetvaya esas olan görüş budur. Teşrik günlerinde kazâya kalan namaz, yine o günlerde kazâ edilirse teşrik tekbirlerini de kazâ etmek gerekir. Bunun dışında teşrik tekbirleri kazâ edilmez.

Ebû Hanîfe'ye göre ise bu tekbirler, kurban bayramının arefe gününden 1. gün ikindi namazına kadar sekiz vakit, cemaatle kılınan farz namazlardan sonra vâciptir. Dolayısıyla bu vâciplik cemaate katılması gerekmeyen seferî ve mukim kişiler için söz konusu değildir. Teşrik tekbirleri, Şâfiî ve Hanbelî mezhebine göre sünnet, Mâlikî mezhebine göre ise menduptur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.