Turhal Gökdere Köyü

Turhal Gökdere Köyü

Gökdere Köyü Haberleri, Turhal Gökdere Köyü Güncel Son Dakika Gelişmeleri, Gökdere Köyü İle İlgili Tüm Video, Fotoğraf Ve Haberler, Tokat Köyleri Arasında Yer Alan Gökdere Köyünde Vefat Edenler, Köyün Eski Adı Haberimizde.

Turhal Gökdere köyü düğünleri, gelenek ve görenekleri, düğün videoları, Gökdere köyü son dakika gelişmeleri, Gökdere köyüne özgü yemekler, Turhal Gökdere köyünün tarihi, Gökdere köyü nerede, hangi il ve ilçeye bağlı, Gökdere köyüne ait haberler, son dakika gelişmeleri, tüm resim ve videoları bu haberimizde.

Gökdere , Tokat'in Turhal ilçesine bağlı bir köydür. Yolunuz karadeniz bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Gökdere Köyü Resimleri ve Gökdere köyü videoları sizin de ilginizi çekebilir.

Turhal Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Karadeniz yöresine özgü haber kanalı var mı? Turhal Tokat Arası Kaç Km? Turhal Hava Durumu? Tokat Köyleri ve Turhal Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesiniz demektir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Tokatlı iseniz Tokat Doğumlu Ünlüler e göz atmak yararınıza olacaktır. Tokatlı Ünlüler arasında Turhal Gökdere Köyünde doğan biri var mı? Turhal Doğumlu Ünlüler Kimler?

Gökdere , Tokat ilinin Turhal ilçesine bağlı bir köydür.

Eriklitekke, Tokat ilinin Turhal ilçesine bağlı Amasya sınırında Yeşilırmak'ın yanında kurulmuş bir köydür. Buğday, ekin ve hayvancılık faaliyetlerinin başlıca geçim kaynağı olan köyün tarihi hakkında kesin bir bilgi yoktur. Köy ismini bir erenden almıştır. Ayrıca köyün şu anda faaliyette olan bir derneği bulunmaktadır.

Köyün ismini zemheri ayında erik yetiştirdiğine inanılan bir erenden almaktadır. Eren adına Yukarı Tekke’de türbe bulunmaktadır.

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Tokat iline 80 km, Turhal ilçesine 36 km uzaklıktadır.Köy 40 derece 29 dakika kuzey enleminde, 35 derece 54 dakika doğu boylamında bulunmaktadır. Köyün bakısı kuzeydir. Nüfusun yoğun olarak yaşadığı yer, köy merkezi Avcıderneği’dir. Ayrıca Dere Yayla ve Yukarı Tekke yerleşim yerleriyle birlikte köy üç parçadan oluşmaktadır. Avcıderneğinin ortalama rakımı 780 m, Dere Yayla'nın 1120 m ve Yukarı Tekkenin ise 1250 m olup eğimli bir topografik yapıya sahiptir.

 

Doğusunda Kara çavuş, güneydoğusunda Ormanözü, batısında Kızoğlu köyü kuzeyinde ise Yeşilırmak bulunmaktadır.

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000      95

1997      99

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olmayıp köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.