Van Kasımoğlu Köyü

Van Kasımoğlu Köyü

Kasımoğlu, Van ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Köy halkının çoğunluğu Küresünni'dir. Köy halkı, Küresünni Avşar Türklerinden oluşmaktadır.

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında tam olarak bilgi yoktur, ama rivayetlere göre BÜYÜK SELÇUKLU İMPARATORLUĞU zamanında kurulmuş olup adının da o zamanlardan beridir süre geldiği söylenir. KÜRESÜNNİ AVŞAR TÜRKLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köy halkı, yüzyıllar önce Azerbaycan'dan göç edip bu köye yerleşmişlerdir. Köy halkı milli ve manevi duygularına çok bağlı olup, çalışan, üreten ve ülkesine hizmet etmeyi seven insanlardan oluşmaktadır. Köy halkının okur yazarlık oranı % 98 dir.İran Azerbaycan Türklerinden oluşmaktadırlar.Geleneklerine sahiptirler. Köyün halkı eğitime vermiş olduğu önemle bu oranı birkaç yıl içinde %100 olarak değiştirme yi planlıyor. çünkü 40 yaş ile 20 yaş arası tüm insanlar en az 8 yıl okul okumuş olup yeni nesil gençler ise en az lise mezunudur. 

Van merkezine 33 km uzaklıktadır.Kasımoğlu Köyü'nü VAN merkeze bağlayan 2 adet yol bulunmaktadır. köy içinden geçen ve VAN GÖLÜ 'nü besleyen en büyük çay olan Karasu Çayı ile köyün arazisinin %80 i sulu arazi olup ve VAN ilinin en çok içinde ağaç bulunduran ili ünvanıyla büyük bir şöhrete de sahiptir. Köyün iklimi, AKDENİZ İKLİMİ ( ama sert olarak) etki alanı içerisindedir. Köyün bu özelliği bölgede nadir olarak rastlanan bir olaydır. köyün içi tamamen yeşil ve ormanlık alana sahiptir. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ayrıca köy nufusu içinde büyük bir bölümde kamu kuruluşlarında çalışmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.