Veterinerlerin Aşı İsyanı !

Veterinerlerin Aşı İsyanı !

Aşı sırası gelmeyen veterinerler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya seslendi. Aşı önceliği konusunun tadının kaçtığını vurgulayan İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Gökhan Özdemir,...

Aşı sırası gelmeyen veterinerler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya seslendi. Aşı önceliği konusunun tadının kaçtığını vurgulayan İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Gökhan Özdemir, “Aşıda önceliğin kimde olduğunu sorgulamaya başladık. “Biz sağlık çalışanı değil miyiz?” dedi.

Her meslek grubunun aşı sıralaması derdine düştüğünü belirten Özdemir, “Ne yazık ki her geçen gün farklı meslek grupları, farklı topluluklar, farklı Bakanlıkların yetkilileri aşı sıralaması derdine düşmekte ve gündemde hastalığın yayılmasına dair önlemlerden çok, aşıda öncelik yer almaktadır. Oysa aşıda öncelikli olma konusu sürecin başından bu yana bilimsel olarak ülkemizde doğru uygulanmamıştır. Kaldı ki 80 milyonu bilimsel anlamda sadece yaş kategorisinde de sıralasanız isime göre de sıralasanız hep birileri sona kalacaktır. Çünkü aşı bizim değildir. Artık bu karmaşaya, toplumu geren ve ötekileştiren, önemsizsin hissi yaratan bu önceliklere lütfen son veriniz. Bizler Veteriner Hekimler olarak sağlık çalışanı olduğumuz için aşılanmamız gerektiğini söyledik. Geç de olsa sağlık çalışanı olduğumuzun kabul gördüğünü düşündük ve Sağlık Bakanı KOCA’nın açıklamasına inanarak haklı bir bekleyişe girdik. Ama gördük ki Veteriner Hekimlerin sadece Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanı olan kısmı aşılanırken diğerleri listelere girememiş. Ve gördük ki daha bizlerin, güya öncelikli, aşılanma takvimi bitmemişken yeni öncelikler yeni sözler sıralamalar gündeme gelmiş. Lütfen bu komediye artık bir son verin. Ve unutmayın ki; elbette dışa bağımlı olursak aşı için öncelik sıralaması yapmanız gerekir. Elbette hep söylediğimiz yerli ve milli olmaya dair uygulamalar sözde kalırsa kendi aşımızı kısa sürede piyasada göremeyiz. Elbette her meslek ve hizmeti kıymetlidir. Kimse kimseden önce aşı olduğu için kimsenin yaptığı iş daha az değerli, daha az riskli görülmemelidir. Sayın Cumhurbaşkanından Bakanlıklar arasında aşı konusundaki çelişkili uygulamalardan kaynaklı oluşan mağduriyetleri gidermesini, kurumların yetkililerinin, meslek odalarının, her kesimden vatandaşın gruplaşmasına dur demesini bekliyoruz” diye konuştu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.