Yozgat Dağyenicesi Köyü

Yozgat Dağyenicesi Köyü

Dağyenicesi köyü haberleri, köyün güncel son dakika gelişmeleri, Dağyenicesi köyü ile ilgili tüm video, fotoğraf ve haberler, Yozgat köyleri arasında yer alan Dağyenicesi köyünde vefat edenler, köyün eski adı haberimizde.

Yozgat Dağyenicesi köyü düğünleri, gelenek ve görenekleri, düğün videoları, Dağyenicesi köyü son dakika gelişmeleri, Dağyenicesi köyüne özgü yemekler, Yozgat Dağyenicesi köyünün tarihi, Dağyenicesi köyü nerede, hangi il ve ilçeye bağlı, Dağyenicesi köyüne ait haberler, son dakika gelişmeleri, tüm resim ve videoları bu haberimizde.

Kadim bir tarihe sahip olan köylerimizden biridir. Köyün diğer adı Gökçelü'dür. 16. yüzyıl Osmanlı arşiv belgelerinde köy ile ilgili hayli fazla bilgiler bulunmaktadır. Hatta 1560 yılındaki bir kayıtta aynen şu şekilde bir bilgi mevcuttur. " ...Bu karye sonradan şenelmeğle ismi Yeñice olup, şeneldükde..."

Dağyenicesi Köyü etrafında bulunan diğer köylerle akraba olan bir köydür. Yani aynı boydan gelen akraba topluluklardır. Bunlar ise Büyükmahal, Deremahal, Karacalar, Kırım, Sarımbeyli, Türkmensarılar, Yassıhüyük ve diğerleri. Bunlarla ilgili elimizde bilgi ve belgeler mevcuttur.

1840 yılında ise Dağyenicesi Köyü'nde aşağıda yazılı olan sülaleler bulunmakta idi.

-Memiş Kethüda oğulları 2 hane,

-Bölük Başı oğulları 1 hane,

-Murad Kethüda oğulları 2 hane,

-Aşur oğulları 1 hane,

-Halil oğulları 1 hane,

-Kürd İbrahim oğulları 1 hane,

-Kör Hasan oğulları 1 hane,

-Mahmud oğulları 1 hane,

-Kurd Hüseyin oğulları 1 hane,

-Aşur Ali oğulları 1 hane.

Yozgat merkezine 35 km uzaklıktadır.

Dağyenicesi, Yozgat ilinin Merkezine bağlı bir köyüdür. Yolunuz İç Anadolu bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Dağyenicesi Köyü Resimleri ve Dağyenicesi köyü videoları sizin de ilginizi çekebilir.

Yozgat Haberleri ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. İç Anadolu yöresine özgü haber kanalı var mı? Dağyenicesi Yozgat Arası Kaç Km? Yozgat Hava Durumu? Yozgat Köylerini merak ediyorsanız doğru adrestesiniz demektir. 

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Yozgatlı iseniz Yozgat Doğumlu Ünlülere göz atmak yararınıza olacaktır. Yozgatlı Ünlüler arasında Dağyenicesi Köyünde doğan biri var mı?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.