Beşikdüzü Dağlıca Köyü Videosu

Beşikdüzü Köyleri Arasında yer alan Dağlıca köyünde kaç kişi yaşamaktadır, köye özgü yemekler hangileridir, Dağlıca köyünde vefat edenler kimler, Trabzon iline bağlı bu güzel köye nasıl gidilir, Beşikdağ Dağlıca arası kaç km, köyde doğal yaşam nasıldır

Dağlıca Köyü, Trabzon ilinin Beşikdüzü ilçesine bağlı bir mahalledir. Yolunuz karadeniz bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Beşikdüzü Dağlıca Köyü Resimleri ve dağlıca videosu sizin de ilginizi çekebilir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Trabzonlu iseniz Trabzon Doğumlu Ünlüler  e göz atmak yararınıza olacaktır. Trabzonlu Ünlüler arasında arsin dağlıca köyünde doğan biri var mı? Beşikdüzü Dğumlu Ünlüler Kimler?

Beşikdüzü Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Karadeniz yöresine özgü haber kanalı var mı? Beşikdüzü Trabzon Arası Kaç Km? Beşikdüzü Hava Durumu? Trabzon Köyleri ve Beşikdüzü Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesini demektir.

Eğer köyünüzün bilgileri eksik veya yanlış ise Köy Bilgilerini Güncelle

Dağlıca, Trabzon ilinin Beşikdüzü ilçesine bağlı bir mahalledir. Trabzon il merkezine 55 km, Beşikdüzü ilçesine 10 km uzaklıktadır. Denize yüksekliği yaklaşık 1000 metredir. 20 kilometrekarelik yüzölçümüne sahiptir. Kozluca, Duygulu, Hünerli, Gölkiriş ve Kızılağaç köyleri ile Tonya ve Tonya ilçeleri köyleri tarafından çevrilidir.

Mahallenin eski adı Mesopliya'dır. Mahallenin ekonomisi nerdeyse sıfır dercededir. Tamamen dışarıdan gelire dayanmaktadır.

Kişisel olarak beslenen ineklerden elde edilen sütten tereyağı ve köy kaşarı olarak bilinen ürünler meşhurdur.

Köy yazları ekseriyetle yazın yaylalara göç etmektedir. Eski dönemlerde hayvancılık için yapılan bu iş, son dönemlerde temiz havası ve buz gibi suyu ve alışkanlık için yapılmaktadır.

5 Ağustos 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilen Trabzon'da isteyen halkın yerinde kalmasına, isteyenin göç etmesine izin verilmiştir. Bu yüzden azalan nüfusun yerine Amasya, Turhal, Tokat'tan gelen ailelerin yerleştiği, diğer bölümün ise Horasan ve Tunceli üzerinden gelen ailelerden oluştuğu, geriye kalan bölümün ise Gümüşhane istikametinden gelen ve sahile kadar uzanan ailelerden oluştuğu, küçük bir bölümün ise fetihten önce var olan ailelerden oluştuğu bilinmektedir. Fetihten sonra oluşan bu süreç 1700 yıllarına kaddar sürmüştür. Kurtuluş Savaşında meydana gelen göç sebebiyle mahalleden ayrılanların savaşın sona ermesinden sonra geriye dönmeyerek bulundukları yerlere yerleştikleri bilinmektedir.

Cumhuriyet döneminde, idari olarak Tonya ilçesine bağlı olan köy, Vakfıkebir'e, 1988 yılında da Beşikdüzü'nün İlçe olmasıyla Beşikdüzü'ne bağlanmıştır.

Cumhuriyet döneminde de büyük göç veren köy özellikle ağırlıklı olarak maden işçiliği nedeniyle Zonguldak'a ve daha sonra Samsun, Ankara, İstanbul ve yurtdışına - özellikle Almanya şehirlerine göç ederek yaşamlarını sürdürmektedirler.

Mahallenin gelenek, görenekleri hakkında bilgi yoktur. Yemekler bu ağırlıkta yapılmaktadır:

Kuymak (eski adı yalaş);
Sulfan yemeği (kurutulmuş fasulye);
Kara lahana yemekleri;
Patates (eski adı kartop);
Mısır çorbası (Aşure kadar olmasa da çok şey katılır);
Sırgan.

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
 
Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol beton olup, mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar