Bulimia Nervoza nedir, Bulimia Nervoza belirtileri nedir, Nasıl tedavi edilir?

Bulimia Nervoza nedir, Bulimia Nervoza belirtileri nedir, Nasıl tedavi edilir?

Bulimia Nervoza nedir, Bulimia Nervoza belirtileri nedir, Nasıl tedavi edilir? soruları pandemi sonrası sosyal medya da sıklıkla aranıyor. İşte detaylar...

Sosyal medya fenomeni Duygu Özaslan’ın Bulimia Nervoza hastası olduğunu açıklamasıyla birlikte takipçileri hastalıkla ilgili detayları araştırmaya başladı. Peki, Bulimia Nervoza hastalığı nedir? Bulimia Nervoza hastalığı kimlerde görülür?

Bulimia Nervoza Hastalığı Nedir?

Bu bireyler kilo alımını önleme amaçlı, tekrarlayıcı bir şekilde kendini kusturma, dışkılamayı hızlandırıcı ya da idrar söktürücü vb ilaçların kullanabilmekte, aç kalma ya da ağır egzersiz gibi uygunsuz dengeleyici davranışlar sergilemektedirler. Tıkınırcasına yeme (kısa sürede bir kişinin yiyeceği miktardan çok fazla yeme) ve uygunsuz dengeleyici davranışların (kusma, ilaç kullanma gibi) ortalama 3 ay içinde en az haftada bir kez olması gerekmektedir. Kişi vücut şekli ve ağırlığından gereğinden fazla düzeylerde etkilenmektedir.

Anoreksiadan farklı olarak bulimia nervoza hastalarının vücut ağırlıkları normal sınırlar içinde ya da daha fazla olabilir.

Tıkınırcasına yeme atakları esnasında önceden planladıkları yüksek kalori içeren genelde karbonhidrat içeren besinleri yerler.  Atak sonrası pişmanlık / suçluluk duyguları, kendini eleştirme, uygun olmayan ve zararlı dengeleyici davranışlar gözlenir. Tıkınırcasına yeme atakları olmadığı dönemlerde ise kalori alımlarını kısıtlar, düşük kalorili gıdalar alırlar.

Bulimia Hastalığı Kimlerde Görülür?

– Düşük özgüvenli kişiler,

– Depresif belirtileri olan kişiler (mutsuzluğa eğilimli, pekçok şeye karşı isteksizliği olan, bunlara ek olarak uyku,iştah, konsantrasyon, enerji sorunları, değersizlik düşünceleri yaşayanlar)  -sosyal anksiyete bozukluğu yaşayan kişiler,

– Çocuklukta aşırı düzeylerde kaygı belirtileri olan kişiler

– Zayıf vücut idealinin içselleştirilmesi.

– Çocukluk çağlarında cinsel ve fiziksel istismar yaşayanlar

– Çocuklukta obezitenin (şişmanlık) varolması, erken yaşlarda ergenliğe giriş

– Ebeveynin aşırı veya yetersiz düzeyde müdahaleleri risk etmenleri arasında sayılmaktadır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Bulimiya nervozada iyileşme oranları anoreksiyadan daha iyidir. Bulimiya nervozada bilişsel davranışçı terapi ve ilaçla tedavi  birlikte uygulanmaktadır. Terapiler ile erken dönem travma yaşantıları ve bunlara yönelik çalışmalar, stresle mücadele, bedeni olumlu algılama, duygudurumla ilgili düzenlemeler ve dürtü kontrolü sağlama konularında gelişme sağlanır. İlaçlı tedaviler ile kaygı ve depresif belirtilerde normalleşme, öfke kontrolü alanında iyileşmeler gerçekleştirilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.