Dernekpazarı Çayırbaşı Köyü Video

Çayırbaşı, Trabzon ilinin Dernekpazarı ilçesine bağlı bir mahalledür. Mahallenin eski adı Havaşo'dur. İsminin Rumcadan geldiği yöre halkı tarafından kabullenilmiştir.

Çayırbaşı Köyü, Trabzon ilinin Dernekpazarı ilçesine bağlı bir mahalledir. Yolunuz karadeniz bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Çayırbaşı Köyü Resimleri ve çayırbaşı köyü videosu sizin de ilginizi çekebilir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Trabzonlu iseniz Trabzon Doğumlu Ünlüler  e göz atmak yararınıza olacaktır. Trabzonlu Ünlüler arasında arsin Çayırbaşı köyünde doğan biri var mı? Dernekpazarı Doğumlu Ünlüler Kimler?

Dernekpazarı Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Karadeniz yöresine özgü haber kanalı var mı? Dernekpazarı Trabzon Arası Kaç Km? Dernekpazarı Hava Durumu? Trabzon Köyleri ve Dernekpazarı Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesini demektir.

Eğer köyünüzün bilgileri eksik veya yanlış ise Köy Bilgilerini Güncelle

Çayırbaşı, Trabzon ilinin Dernekpazarı ilçesine bağlı bir mahalledür. Mahallenin eski adı Havaşo'dur. İsminin Rumcadan geldiği yöre halkı tarafından kabullenilmiştir. Taşçılar Mahallesinden 2 kilometre kadar mesafededir fakat iklim farklılığı gösterdiği için yayla olarak tabir edilir.

Diğer köylerde olduğu gibi Çayırbaşı köyünde de ğuliya, kuymak, tiroklosti, turşu, kavut, mısır ekmeği, tzumur, pezerkenaşi, yöresel makarna, arpa ve mısır çorbası yemekleri halen yaşamaktadır. Eski bir Rum geleneği olan Kalandaris yörede kutlanır. Ocak’ın 14’ü Kalandar ayının ilk günüdür. Yörenin çocukları bu günü iple çeker, ev ev dolaşır, akşamdan hazırladıkları bez torbaları çaldıkları kapıdan içeriye uzatırlar. Bir nevi bu yörenin Cadılar Bayramı'dır.

Trabzon iline 79 km, Dernekpazarı ilçesine 9 km uzaklıktadır.

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Kısmen de arıcılık yapılmakta olup mahallede herhangi bir üretim tesisi bulunmamaktadır.

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar