Düzce Kutlu Köyü

Düzce Kutlu Köyü

Kutlu Köyü Haberleri, Merkez Kutlu Köyü Güncel Son Dakika Gelişmeleri, Kutlu Köyü İle İlgili Tüm Video, Fotoğraf Ve Haberler, Düzce Köyleri Arasında Yer Alan Kutlu Köyünde Vefat Edenler, Köyün Eski Adı Haberimizde.

Merkez Kutlu köyü düğünleri, gelenek ve görenekleri, düğün videoları, Kutlu köyü son dakika gelişmeleri, Kutlu köyüne özgü yemekler, Merkez Kutlu köyünün tarihi, Kutlu köyü nerede, hangi il ve ilçeye bağlı, Kutlu köyüne ait haberler, son dakika gelişmeleri, tüm resim ve videoları bu haberimizde.

Kutlu, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Yolunuz karadeniz bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Kutlu Köyü Resimleri ve Kutlu köyü videoları sizin de ilginizi çekebilir.

Merkez Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Karadeniz yöresine özgü haber kanalı var mı? Merkez Düzce Arası Kaç Km? Merkez Hava Durumu? Düzce Köyleri ve Merkez Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesini demektir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Düzceli iseniz Düzce Doğumlu Ünlüler e göz atmak yararınıza olacaktır. Düzceli Ünlüler arasında Merkez Kutlu Köyünde doğan biri var mı? Merkez Doğumlu Ünlüler Kimler?

Kutlu, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.Köy Kuzey Kafkasyadan göçen Ubıh sülalelerinden Amçı sülalesi tarafından kurulmuş bir Ubıh köyüdür. Kurucusu Amçı Hasan Beydir. Amçı Hasan Bey köyü Adigeler arasında Amçı Hable ya da Ubıh Hable olarak da bilinmektedir. Kurulduğu dönemlerde köyde birçok Ubıh sülalesi ve az sayıdada Abhaz sülalesi bulunmaktaydı. Köyün kurucu sülalesi olan Amçılar hala daha köyde yaşamaktadırlar. Köye sonradan yerleşen karadeniz göçmeni aileler tarafından ubuklar olarak telaffuz edilmesi sebebiyle o kesim tarafından ubuklar olarak da bilinmektedir. Köyün adı yakın tarihte kutlu köyü olarak değiştirilmiştir.Köyün tamamına yakınının doğu karadeniz göçmeni olması dolayısıyla köyde karadeniz kültürü hakimdir.ayrıca köyde kafkasya göçmeni ( çerkez ) halkta yaşamakta ve çeşitli kültürler bir harmoni oluşturmaktadır. köy insanı sıcak kanlı misafirperver ve cana yakındır.Köyde doğu karadeniz mutfağı'nın yanı sıra kafkas mutfağından tatlarda bulmak mümkündür.Köy Düzce il merkezine 10 km uzaklıkta olup beyköy belde belediyesine 3 km mesafededir. Kutlu köyü tipik karadeniz köylei gibi bir yeşil cennetidir.köy merkezi samandere şelalesi,güzeldere şelalesi gibi doğal harikalara çok yakın mesafede olup bir yeşil cennetidir.köy merkezi tıpkı düzce il merkezi gibi düz bir alana kurulu olup dağ eteğine kurulmuştur.Köyde çeşitli piknik alanları mevcut olup rahatlıkla ulaşımın olduğu yerlerde bulunmaktadır.Köyün iklimi,tipik karadeniz iklimi olup yazları serin kışları normal sıcaklık seyrindedir.köy merkezi dağ eteğine kurulmuş olması sebebiyle ağaçlık alanları bol ve su kaynaklarıda yeterli miktardadır. köy merkezinin hemen arkasından uğur suyu geçmekte olup yörenin tarımsal faaliyetlerinde önemli bir etkendir.Köyün ekonomisi başta tarım olmak üzere hayvancılığa dayanmaktadır.köyde tarımsal faaliyet olarak fındık mısır arpa zaman zaman buğday domates biber salatalık gibi bahçe sebzeleri yetiştirilmekte. Köyde yetiştirilen tarımsal ürünlerden yalnızca fındıktan gelir sağlanmakta olup diğer mahsüller ev giderleri olarak kullanılmaktadır.Köyde ilk öğretim okulu bulunmakta.futbol sahası bulunmakta. .köyde ilk öğretim olmasına rağmen kütüphane bulunmamakta,futbol sahası olmasına rağmen bir takımı bulunmamakta ve diğer spor dallarından hiçbiri yapılamamaktadır.

 

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.