Düzce Pınarlar Köyü

Düzce Pınarlar Köyü

Pınarlar Köyü Haberleri, Merkez Pınarlar Köyü Güncel Son Dakika Gelişmeleri, Pınarlar Köyü İle İlgili Tüm Video, Fotoğraf Ve Haberler, Düzce Köyleri Arasında Yer Alan Pınarlar Köyünde Vefat Edenler, Köyün Eski Adı Haberimizde.

Merkez Pınarlar köyü düğünleri, gelenek ve görenekleri, düğün videoları, Pınarlar köyü son dakika gelişmeleri, Pınarlar köyüne özgü yemekler, Merkez Pınarlar köyünün tarihi, Pınarlar köyü nerede, hangi il ve ilçeye bağlı, Pınarlar köyüne ait haberler, son dakika gelişmeleri, tüm resim ve videoları bu haberimizde.

Pınarlar, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Yolunuz karadeniz bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Pınarlar Köyü Resimleri ve Pınarlar köyü videoları sizin de ilginizi çekebilir.

Merkez Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Karadeniz yöresine özgü haber kanalı var mı? Merkez Düzce Arası Kaç Km? Merkez Hava Durumu? Düzce Köyleri ve Merkez Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesini demektir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Düzceli iseniz Düzce Doğumlu Ünlüler e göz atmak yararınıza olacaktır. Düzceli Ünlüler arasında Merkez Pınarlar Köyünde doğan biri var mı? Merkez Doğumlu Ünlüler Kimler?

Pınarlar, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.Köydeki ihtiyarlardan alınan şifahi bilgilere göre, eski adı Hampinaz olan köy, büyük Çerkez sürgününden sonra gelen Çerkezler tarafından kurulmuştur. İstanbul'a gelen Çerkezler Sultan II. Abdülhamid tarafından farklı yerlere iskan edilmiştir. Bunlardan bir kısmı Düzce'ye gönderilmiş ve şu anda oturdukları köylerin o zaman orman olan yerlerini açmaları emredilmiştir. Herkesin bileğinin gücüne göre yer açarak sahiplendiği bu yerler sonradan onlara tapulanmış ve yurt edilmiştir. Önceleri yabancılık nedeni ile Çerkezler ile yerliler sürtüşmeler yaşamışlarsa da sonradan bu tatsızlıklar ortadan kalkmış ve yöredeki milletler arasında dostluk hakim olmuştur. Köyün Çerkezce olan eski adı Hampinaz, daha sonra Pınarlar şeklinde değiştirilmiştir.Köyde Çerkez, dolayısıyla Kafkas gelenekleri hakimdir. Köyde Tletseruk, Hurmu, Vostoka, Yunuh, Hahu ve benzeri sülalelere mensup Şapsığlar ve bir Hatukay ailesi oturmaktadır. Bazı Çerkez aileler Bingöl'den gelmişlerdir. Köy, Çerkez köyü olmakla birlikte her geçen gün az da olsa yeni göçlerle değişmektedir. Uzun süredir köyde oturan ailelerden bazıları Sandıklı, Afyon tarafından gelmiştir.Düzce merkezine 4 km uzaklıktadır. Köy belediye sınırları içine alınmıştır. Yakın zamanda Düzce Merkez'in bir mahallesi olacaktır. Düzce ile aralarındaki mesafe deprem sonrasında hızla dolmuş, artık köy ile şehir neredeyse birbirine kavuşmuş durumdadır.Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle fındık hasadı yoğun olarak yapılmaktadır. Ovası bereketli topraklardan oluştuğundan mısır bol miktarda bulunur. Her türlü sebze ve meyveye uygun bir havası vardır. Nemli bir ortamı vardır.Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmamaktadır. taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Aile hekimliği uygulamasında pilot il olarak belirlenen Düzce diğer köyler gibi Pınarlar'a da haftada bir gün gelmek üzere bir hekim tayin etmiştir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

 

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.