Düzce Suncuk Köyü

Düzce Suncuk Köyü

Suncuk Köyü Haberleri, Merkez Suncuk Köyü Güncel Son Dakika Gelişmeleri, Suncuk Köyü İle İlgili Tüm Video, Fotoğraf Ve Haberler, Düzce Köyleri Arasında Yer Alan Suncuk Köyünde Vefat Edenler, Köyün Eski Adı Haberimizde.

Merkez Suncuk köyü düğünleri, gelenek ve görenekleri, düğün videoları, Suncuk köyü son dakika gelişmeleri, Suncuk köyüne özgü yemekler, Merkez Suncuk köyünün tarihi, Suncuk köyü nerede, hangi il ve ilçeye bağlı, Suncuk köyüne ait haberler, son dakika gelişmeleri, tüm resim ve videoları bu haberimizde.

Suncuk, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Yolunuz karadeniz bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Suncuk Köyü Resimleri ve Suncuk köyü videoları sizin de ilginizi çekebilir.

Merkez Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Karadeniz yöresine özgü haber kanalı var mı? Merkez Düzce Arası Kaç Km? Merkez Hava Durumu? Düzce Köyleri ve Merkez Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesini demektir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Düzceli iseniz Düzce Doğumlu Ünlüler e göz atmak yararınıza olacaktır. Düzceli Ünlüler arasında Merkez Suncuk Köyünde doğan biri var mı? Merkez Doğumlu Ünlüler Kimler?

Suncuk, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Köy, 1877-78 Osmanlı Rus Savaşı (93 Harbi) sonrasında Doğu Karadeniz'den özellikle Artvin VE Borçka'dan batıya göç eden, Lazların yerleştirilmesi amacı ile kurulmuştur. Köy, halen memuriyet için köyde yaşayan öğretmen ve köyün imamı dışında, tamamen Lazların yaşadığı bir yerdir.

93 Harbi öncesinde köyde yaşandı olduğuna ilişkin kanıtlar vardır. Köyün muhtelif yerlerinde tarihi kaldırım taşları vardır. Konuralp antik kentine yakınlığı köyde daha eski yaşantı olabileceğinin kanıtıdır. Ancak, bu köyde daha önce kimlerin yaşadığı konusunda bir bilgi yoktur.Köyün gelenek ve göreneklerinde tamamen Laz kültürü hakimdir. Denizden uzak olması nedeni ile balık ve balık ürünleri konusunda yemekler unutulmuş olmasına rağmen diğer orijinal laz yemeklerine rastlamak mümkündür. Köyde çocuklar dahil herkes Lazca konuşur. Yaşlı kadınlar, kılık kıyafette Doğu Karadeniz geleneğini aynen yaşatırlar. Ancak gençlerden post-modern muhafazakar kıyafetler ön plandadır. Köyde Lazca, enstrümansız orijinal Laz Müziği ve popüler Karadeniz müziği hakimdir. Lazca unutulmamış olmasına rağmen geleneksel Lazca şarkılara nadir rastlanır. Lazca masallar ve destanlar, halen unutulmadan anlatılmakta ve söylenmektedir. İmece geleneğinin kaybolması nedeni ile destanlar da kaybolmak tehlikesi ile karşı karşıyadır. Kısaca köyde Laz Kültürü hakimdir ve yaşanmaktadır.Düzce merkezine 18 km uzaklıktadır.dağın yamacında kurulan köyde düz alan yok gibidir.Doğal Kaynak suların çokluğu nedeniyle,7 köye içme suyu ihtiyacını karşılamaktadır. Suncuk deresinde hakiki alabalık bulmak mümkündür.Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.rakım yüksek olduğu için kışlar sert ve kar yağışlı geçer.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı iken, tarım gelirlerinin düşmesi, toprağın verimsizleşmesi, arazinin de tarıma elverişsiz olması ve artan nüfusu kaldıramayan tarım alanları nedeniyle çeşitli sebeplerle köyden kente göç meydana gelmiş ve köyün ekonomisinde tarım ve hayvancılık ikinci plana gerilemiştir.

Ancak halen küçük ölçüde büyükbaş hayvancılık ve fındık yetiştiriciliği yapılmaktadır. Mısır, buğday ve benzeri tarım ürünlerinin üretimi ihtiyacı karşılamanın çok gerisinde olduğundan ticari amaç taşımamaktadır.Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

 

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.