Enez Yenice Köyü

Enez Yenice Köyü

Yenice Köyü haberleri, Enez Yenice köyü güncel son dakika gelişmeleri, Yenice köyü ile ilgili tüm video, fotoğraf ve haberler, Enez Köyleri arasında yer alan Yenice köyünde vefat edenler, köyün eski adı haberimizde.

Enez Yenice köyü düğünleri, gelenek ve görenekleri, düğün videoları, Yenice köyü son dakika gelişmeleri, Yenice köyüne özgü yemekler, Enez Yenice köyünün tarihi, Yenice köyü nerede, hangi il ve ilçeye bağlı, Yenice köyüne ait haberler, son dakika gelişmeleri, tüm resim ve videoları bu haberimizde.

Yenice , Edirne ilinin Enez ilçesine bağlı bir köydür. Yolunuz Marmara bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Yenice  Köyü Resimleri ve Yenice  köyü videoları sizin de ilginizi çekebilir.

Edirne Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Marmara yöresine özgü haber kanalı var mı? Edirne Hava Durumu? Edirne Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesiniz demektir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Edirneli iseniz  Edirne Doğumlu Ünlüler  e göz atmak yararınıza olacaktır. Edirneli Ünlüler arasında Enez Yenice Köyünde doğan biri var mı? Enez Doğumlu Ünlüler Kimler?

Yenice, Edirne ilinin Enez ilçesine bağlı bir köydür.

Köy, Rumlardan kalmadır ve o dönemdeki adı Mayıstro'dur. Şimdiki adının ise nereden geldiği bilinmemekte ancak yöre halkının Rumlardan alınan bu köyü yeniden yerleşim bölgesi olarak kabul ederek yeniden anlamında Yenice olarak isimlendirdiği rivayet edilmektedir. Türkler, 1916 yılında Selanik'in Gevgeli ilçesi Bağdansa Köyünden 120 hane olarak gelerek Rumlardan kalan bu köye yerleşmişlerdir. Köyde, Rumlardan kalma evler, iki adet tarihi çeşme, 15 kuyu vardır. Doğu yönünde eski bir manastır kalıntısı bulunur. Yine bu kalıntının yanında Büyük İskender döneminden kalma 2 adet tarihi küçük taş köprü vardır. Aynı alan ulu çınar ağaçları arasında kalmıştır. Yine burada bulunan bir mağaranın zamanla sığınak olarak kullanıldığı bilinmektedir. Prof. Dr. Tayyip Gökbilgin "Edirne ve Paşa Livası" adlı eserinde köyün, II. Bayezid tarafından Edirne'de kurulan Külliye'ye vakfedildiğini belirtmektedir. Bazı Yunan kaynaklarında ise; 1914 yılında Rumların kaçarak bu köyü boşaltmalarından sonra, 1918 yılına kadar ve 1920-1922 arasında işgal yıllarında boş kaldığı belirtilmektedir. Ancak bu tez yörede yaşayan yaşlı kişilerce kabul edilmemektedir.

Edirne iline 164 km, Enez ilçesine 6 km uzaklıktadır. Dünyanın kendini temizleyen tek körfezi olan Saros Körfezi'ne köyden ulaşım olup 8 km uzaklıktadır.

Köyün iklimi, Trakya karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün ekilebilir tarım arazisi 18.000 dekar olup 12.000 dekarında sulama yapılmaktadır. Sulama 14 adet yeraltı sulama kuyusuyla yapılmaktadır. Hayvancılıkla uğraşan halk için 4.000 dekar mera mevcuttur. Ayrıca köyde promosyon ürünleri yapan bir firma uzun yıllar faaliyet göstermiştir. Şu anda faaliyetine devam etmemektedir. Günümüzde ise bir madencilik şirketi kedi kumu imal ederek yurt dışına ihraç etmektedir. Ayrıca köyde kol saati imal eden bir atölye olup yaklaşık 80 kişiye istihdam sağlamaktadır. Köy sahile 8 km uzaklıkta bulunmasına rağmen köyde geçimini balıkçılıkla sürdüren aile bulunmamaktadır. Balıkçılık tüm köy halkınca hobi olarak yapılmaktadır.Ayrıca köyde yaşayan insanların büyük bölümü arıcılıkla uğraşır.

Köydeki mevcut ilköğretim okulu 2007 yılında yeniden inşa edilmiştir. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi tamamlanmış olup 2007 yılı bitimi itibarı ile faaliyete geçecektir. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi olduğu halde faal değildir. Köye ulaşımı sağlayan yol ve Yenice Köyü-Saros Körfezi sahil yolu asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köy İlköğretim okul bahçesinde spor kompleksi çalışmaları %50 oranında tamamlanmış olup 2010 yılında faaliyete geçecektir. Ayrıca çalışmaları devam eden baraj çalışmaları sürmekte olup, tamamlandığında bölgenin köy muhtarlığınca mesire alanına çevrileceği bilinmektedir.

Enez Yenice Köyü Resimleri

Enez Yenice Köyü Resimleri

İlgili Haberler
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.