Gölyaka Saçmalıpınar Köyü

Gölyaka Saçmalıpınar Köyü

Saçmalıpınar Köyü Haberleri, Gölyaka Saçmalıpınar Köyü Güncel Son Dakika Gelişmeleri, Saçmalıpınar Köyü İle İlgili Tüm Video, Fotoğraf Ve Haberler, Düzce Köyleri Arasında Yer Alan Saçmalıpınar Köyünde Vefat Edenler, Köyün Eski Adı Haberimizde.

Gölyaka Saçmalıpınar köyü düğünleri, gelenek ve görenekleri, düğün videoları, Saçmalıpınar köyü son dakika gelişmeleri, Saçmalıpınar köyüne özgü yemekler, Gölyaka Saçmalıpınar köyünün tarihi, Saçmalıpınar köyü nerede, hangi il ve ilçeye bağlı, Saçmalıpınar köyüne ait haberler, son dakika gelişmeleri, tüm resim ve videoları bu haberimizde.

Saçmalıpınar , Düzce ilinin Gölyaka ilçesine bağlı bir köydür. Yolunuz karadeniz bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Saçmalıpınar Köyü Resimleri ve Saçmalıpınar köyü videoları sizin de ilginizi çekebilir.

Gölyaka Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Karadeniz yöresine özgü haber kanalı var mı? Gölyaka Düzce Arası Kaç Km? Gölyaka Hava Durumu? Düzce Köyleri ve Gölyaka Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesini demektir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Düzceli iseniz Düzce Doğumlu Ünlüler e göz atmak yararınıza olacaktır. Düzceli Ünlüler arasında Gölyaka Saçmalıpınar Köyünde doğan biri var mı? Gölyaka Doğumlu Ünlüler Kimler?

Saçmalıpınar , Düzce ilinin Gölyaka ilçesine bağlı bir köydür.

Saçmalıpınar adını, köyde bulunan kaynayan pınardan almıştır. Çok dağınık bir yerleşim alanı vardır. Mahalleleri;Kurtdüzü,Albayrak(bocu mah.) Orta, Bıçkı, Kıran, Karamahmut, Güney, Kardüz, Şimşirtepe, Yeni, Balkaya ve Yanık adlarını taşımaktadır. Köye ilk yerleşim, 93 harbi denilen 1877-1878 yıllarında yapılan Osmanlı-Rus harbinden sonra yaşanan göçlerle, 1890 yıllarında Trabzonun şalpazarı,akçaabat,vakfıkebir gibi ilçelerinden gelen göçmenlerce olmuştur. Siviloğulları,MUHCULAR okşitler, Kavallar (Beygizar ve Kavalular), Arapmehmetali, Çolak Yusuf, Çakırhasanlı,çakallar(şentürkler) Verepli, Kurtoğulları, Çömezoğulları gibi sülâleler köyün ilk kurucularıdır. Daha sonraları, ATASAYAR'LAR (Halilağalar), Helimağalar (Kahramanlar) , Albayraklar, Altındallar, Mehdioğulları (Cömertler), Cebeciler, Civelekler(parlak), Çakırlar, Ekşioğulları, Gıdıkoğulları, Sarıkoyunlar, Teknecioğulları, Yıldızlar, Yirmibeşler gibi sülâleler de gelerek geniş bir yerleşim bölümü olan Saçmalıpınar köyünü kurmuşlar.

Düzce iline 34 km, Gölyaka ilçesine 12 km uzaklıktadır.Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ayrıca son zamanlarla herkesin büyük bir ilgi ile yöneldiği dağ çileği yetiştiriciliği,bunun dışında köye gelen tekstil servisleri ile tekstil atölyesinde çalışmak yine iç anadolu bölgelerine doğru erkeklerin orman işine gitmesi köyün en büyük geçim kaynaklarıdır

Köyde ilköğretim okulu vardır.Okulun lojmanı vardır. Eğitim taşımalı sisteme göre Saçmalıpınar merkez ilköğüretim okulunda yapılmaktadır. Biri merkez olmak üzere 6 tane camii vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, hem Bakacak mevkiinden hem Bıçkı mahallesi mevkiinden ulaşım vardır. Ayrıca Köyden Dikmen Köyü bağlantı yolu vardır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Tarihi 'Kardüz Yayla Şenlikleri' Düzce ve civar illerdeki Karadenizlilerin oldukça ilgisini çekmektedir.

 

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.