İkizdere Meşeköy Köyü

İkizdere Meşeköy Köyü

Meşeköy Köyü haberleri, İkizdere Meşeköy köyü güncel son dakika gelişmeleri, Meşeköy köyü ile ilgili tüm video, fotoğraf ve haberler, Rize Köyleri Arasında yer alan Meşeköy Köyünde vefat edenler, köyün eski adı ve dahası haberimizde.

İkizdere Meşeköy köyü düğünleri, gelenek ve görenekleri, düğün videoları, Meşeköy köyü son dakika gelişmeleri, Meşeköy köyüne özgü yemekler, İkizdere Meşeköy köyünün tarihi, Meşeköy köyü nerede, hangi il ve ilçeye bağlı, Meşeköy köyüne ait haberler, son dakika gelişmeleri, tüm resim ve videoları bu haberimizde.

Meşeköy, Rize ilinin İkizdere ilçesine bağlı bir köydür. Yolunuz Karadeniz bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Meşeköy Köyü Resimleri ve Meşeköy köyü videoları sizin de ilginizi çekebilir.

İkizdere Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Karadeniz yöresine özgü haber kanalı var mı? İkizdere Rize Arası Kaç Km? İkizdere Hava Durumu? Rize Köyleri ve İkizdere Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesiniz demektir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Rizeli iseniz Rize Doğumlu Ünlüler  e göz atmak yararınıza olacaktır. Rizeli Ünlüler arasında İkizdere Meşeköy Köyünde doğan biri var mı? İkizdere Doğumlu Ünlüler Kimler?

Meşeköy, Rize ilinin İkizdere ilçesine bağlı bir köydür.Köyün eski adı Lazca olup P'et'rani ,( Petran ) 'dır. Petran düz yer anlamına gelmektedir... Osmanlı kayıtlarında Batran Karyesi olarak geçmektedir. Bazı kaynaklarda köyün kuruluş tarihi 1810 olarak belirtilmiştir.
1970'li yıllara kadar Meşeköy halkı hayvancılıkla geçimini sürdürmekteydi. Orman köyü olmasından dolayı köyün erkekleri kış boyunca ağaçlardan elde ettikleri odunlarla tahta, kürek, sandık gibi aletler yapıp, yazın ise bunları İspir başta olmak üzere çevre köylerde satmaktaydı. Bu yıllardan sonra köyden şehre göçün artmasıyla köy halkı Bursa başta olmak üzere ülkemizin hemen hemen her iline göç etmiştir. Meşeköy son zamanlarda Lazboard ile gündeme geldi. Profesyonel Snowboard'çıların ve yerel halktan oluşan Lazboard'çuların Meşeköy'de yaptıkları yarışın sonucunda Meşeköylü halkın kazanması sayesinde Lazboard'un patenti de Meşeköy halkına verilmiştir. Lazboard halk tabiriyle Üzme Tahtası yaşlı halkın anlattığına göre 150-200 yıl öncesine kadar zevk için kullanılmaya başlanmış, meydana gelişi ise belki de daha eski. Lazboard nüfusun fazla olduğu ve kışın da köyde kalanların bulunduğu zamanlarda, köyden ilçe merkezine inmek isteyenlerin bulmuş olduğu bir ulaşım aracıdır. Kullanıldıkça halkın hoşuna giden bu araç yıllar içinde zevk haline gelmiştir...
Rize iline bağlı İkizdere ilçesinin bir köyü olan Meşeköy, İkizdere'nin güney ucunda kurulmuş güzel bir köydür.köyün batısında Kama ve Tozköyü (Mahura),Kuzeyde Yerelma (Cevadoz),doğuda Gölyayla (Kabahor) güneyde Çifteköprü (Meles ve Mayılar) , Garzavan yaylanın Soğanlı dağından Bayburt ve Kaban yaylanın Eğrisu dan ispir sınırları ile çevrilidir. Köy hakim bir tepede kurulmuş olup, güneye doğru Meşebaşı, Büyükçukurlar, Halko, Kuyu, Yığınlık, Aldağ ve Demirkapıdan İspir'in köylerine yaya yoluyla gidilir.Diğer üç tarafı derelerle çevrilidir. Köyden 200 veya 300 metre ne tarafa gidilirse gidilsin ormanlarla kaplıdır. Belirli bir yükseklikten sonra orman biter ve yazları yemyeşil, binbir çeşit çiçeklerle süslenmiş otlak alanları başlar,kışın ise karlarla kaplı olur.Meşeköyü orman köyüdür ve etrafı ladin ve köknar çam ağaçlarıyla oluşan ormanlarla çevrilidir.Dere kenarlarında kızıl ağaç ve yabani fındık,ve pelitlik denen yerde de pelit ağaçları vardır.Köy ile 80 km , ilçeye 28 km uzaklıkta olup, bu yolun 12 km si asfalt ve geriye kalanı 16 km stabilizedir. İlk zamanlarda ulaşım hayvanlarla yapılırken sonra köyde bulunan bir iki minibüs, jip, kamyon gibi araçlarla yapılmaktaydı. Günümüzde ise çok sayıda ulaşım aracı mevcuttur. Kaban Yayla ve Garzavan Yayla olmak üzere iki tane yaylası vardır. Mayıs 15-30 ve eylül 20-30 tarihleri arası yaylaya çıkılır. Yaylaları genelde düzdür ve hayvanların beslenmelerine uygun bir bitki örtüsü vardır. Bu yaylalardan özellikle Garzavan Yayla'da bulunan Katreç ve Soğanlı Gölleri de yazın insanların gelip gezebilecekleri yerlerdendir. Yazın köyün nüfusu kalabalık olur.Özellikle Rize’de oturanlar yaylayı ve köyü şenlendirirler.
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

İlgili Haberler
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.