Şalpazarı Sayvançatak Köyü Video

Sayvançatak, Trabzon ilinin Şalpazarı ilçesine bağlı bir mahalledir. Mahallenin adı eskiden vahşi hayvanların tarlalardaki ürünleri yemeye gelmesin diye,gece beklemek için sayfan denilen külübeler yapılırdı.

Sayvançatak, Trabzon ilinin Şalpazarı ilçesine bağlı bir mahalledir. Yolunuz karadeniz bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Sayvançatak Köyü Resimleri ve sayvançatak köyü videosu sizin de ilginizi çekebilir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Trabzonlu iseniz Trabzon Doğumlu Ünlüler  e göz atmak yararınıza olacaktır. Trabzonlu Ünlüler arasında arsin Sayvançatak Köyünde doğan biri var mı? Şalpazarı Doğumlu Ünlüler Kimler?

Şalpazarı Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Karadeniz yöresine özgü haber kanalı var mı? Şalpazarı Trabzon Arası Kaç Km? Şalpazarı Hava Durumu? Trabzon Köyleri ve Şalpazarı Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesini demektir.

Eğer köyünüzün bilgileri eksik veya yanlış ise Köy Bilgilerini Güncelle

Sayvançatak, Trabzon ilinin Şalpazarı ilçesine bağlı bir mahalledir. Mahallenin adı eskiden vahşi hayvanların tarlalardaki ürünleri yemeye gelmesin diye,gece beklemek için sayfan denilen külübeler yapılırdı.

Daha sonra bu isim çatak kelimesiyle birleştirilerek SAYVANCATAK KÖYÜ ismini almıştır.mahallede taş mimarisinden 1923 yılında yapılan camii mevcuttur. ÇEPNİ TÜRKMENLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köy kelimenin tam manasıyla bir kultur merkezi olup yerel giysileri ve çeşitli yemekleri bu koyu daha da çekici yapmaktadır. Sayvancatak mahallesi Şalpazarı ilçesinde ilk Orta okul(ilköğretim)olan mahallesidür.bu vesile ile mahallede okuma yazma oranı %99 dur. buna endeksli olarak kültür seviyeside bir hayli yüksektir.

Trabzon iline 78 km, Şalpazarı ilçesine 11 km uzaklıktadı. Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.

PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar