Sürmene Koyuncular Köyü Video

Koyuncular, Trabzon ilinin Sürmene ilçesine bağlı bir mahalledir. Mahallenin asıl adı ahali arasında Vadon olarak da bilinmektedir. Vadon kelimesi için Var-Dön kelimelerinin kısaltılmış hali olduğu da iddia edilmektedir.

Koyuncular, Trabzon ilinin Sürmene ilçesine bağlı bir mahalledir. Yolunuz karadeniz bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Koyuncular Köyü Resimleri ve koyuncular köyü videosu sizin de ilginizi çekebilir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Trabzonlu iseniz Trabzon Doğumlu Ünlüler  e göz atmak yararınıza olacaktır. Trabzonlu Ünlüler arasında arsin Koyuncular Köyünde doğan biri var mı? Sürmene Doğumlu Ünlüler Kimler?

Sürmene Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Karadeniz yöresine özgü haber kanalı var mı? Sürmene Trabzon Arası Kaç Km? Sürmene Hava Durumu? Trabzon Köyleri ve Sürmene Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesini demektir.

Eğer köyünüzün bilgileri eksik veya yanlış ise Köy Bilgilerini Güncelle

Koyuncular, Trabzon ilinin Sürmene ilçesine bağlı bir mahalledir. Mahallenin asıl adı ahali arasında Vadon olarak da bilinmektedir. Vadon kelimesi için Var-Dön kelimelerinin kısaltılmış hali olduğu da iddia edilmektedir.

Yunanca βατόμουρου kelimesi karşılığı olan böğürtlen-ligarba (yaban mersini,maviyemiş) olmakla birlikte resmi olarak Koyuncular olarak değiştirilmiştir. Özellikle 1990'lı yıllarda mahallede doğal olarak yetişen ligarbanın ticareti yapılmaktaydı.

Koyuncular mahallesi tarihi hakkında henüz derinlemesine bir araştırma yapılmamış olmakla birlikte bu konu ile ilgili "Sürmene Tarihi" isimli eserde bir miktar açıklamalar vardır. Mahallede Doğu Karadeniz kültürü görülmektedir.

Trabzon iline 53 km, Sürmene ilçesine 15 km uzaklıktadır. Ortalama rakımı 285 metredir. Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Önemli gelir kaynakları arasında fındık ve çay üretimi yer alır.

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. 

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar