Alaçam Vicikler Köyü

Alaçam Vicikler Köyü

Alaçam Vicikler Köyü haberleri,Vicikler köyü güncel son dakika gelişmeleri,Vicikler köyü ile ilgili tüm video, fotoğraf ve haberler,Samsun Köyleri Arasında yer alan Vicikler köyünde vefat edenler,köyün eski adı haberimizde.

Alaçam Vicikler köyü düğünleri, gelenek ve görenekleri, düğün videoları, Vicikler köyü son dakika gelişmeleri, Vicikler köyüne özgü yemekler, Alaçam Vicikler  köyünün tarihi, Vicikler köyü nerede, hangi il ve ilçeye bağlı, Vicikler köyüne ait haberler, son dakika gelişmeleri, tüm resim ve videoları bu haberimizde.

Alaçam, Samsun ilinin Alaçam ilçesine bağlı bir köydür. Yolunuz Karadeniz bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız  Vicikler Köyü Resimleri ve Vicikler köyü videoları sizin de ilginizi çekebilir.

Alaçam Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Karadeniz yöresine özgü haber kanalı var mı? Alaçam Samsun Arası Kaç Km? Alaçam Hava Durumu? Samsun Köyleri ve Alaçam Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesiniz demektir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizde ki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Samsun'lu  iseniz Samsun Doğumlu Ünlüler  e göz atmak yararınıza olacaktır. Samsun Ünlüler arasında  Alaçam Vicikler Köyünde doğan biri var mı? Alaçam Doğumlu Ünlüler Kimler?

VİCİKLER KÖYÜ GENEL BİLGİLER | TARİHÇE

Vicikler, Samsun ilinin Alaçam ilçesine bağlı bir mahalledir.


Vicikler Köyü'nün isminin nereden geldiğiyle ilgili çeşitli rivayetler olmasına rağmen; en yakın rivayet çok eski zamanlarda Vicikler adında bir sülalenin yaşamış olduğudur.

Micik Geçesi; (Vicik Geçidi) ismiyle maruf mıntıkadaki tarla buna örnektir. hayatta olan köyün yaşlılarına sormuş, rivayetlerden öteye geçen kesin bir cevap alamamıştım. Daha sonraki yıllarda yaptığım Dil-Tarih araştırmalarımda Vicikler isminin öztürkçe bir isim olduğunu tespit ettim. Cumhuriyet Döneminde gerek Karadeniz Bölgesinin birçok yerinde ve gerekse köy çevresindeki bazı köylerin isimlerinin değiştirilmesine rağmen Otuzbeş yıl önce dönemin Kaymakamı mahallesimizin  isminin güzel bir isim olduğunu ve öztürkçe bir isim olarak algılandığını gerekçe göstererek değiştirilmemesini istemiştir. O dönemde Muhtar ve Köy İhtiyar Heyetinde bulunan zevat ta köyün isminin değişip-değişmeyeceğiyle ilgili meraklarından ve isteklerinden vazgeçmişlerdir. Ayrıca; Bilgi olarak: Rize'de bir mahallenin ismi de Vicikler mahallesidir. Vıcık kelimesi sonradan uydurma bir kelimedir. Mantık yürütmeye bir örnektir. Birçok çevre köylerimizde de olduğu gibi köyün İnsanları Türkmen-Yörük kökenlidir. Tatar, Abaza vs... (Kırım-Kafkas) kökenli olanlar da vardır. Anadolu Selçuklu Devleti Ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde Karadeniz Bölgesinin fethiyle birlikte Doğu Roma (Bizans); Rum-Ermeni Kökenli vatandaşlar peyderpey göç etmiş, yerlerine de Ortaasya ve Kafkaslardan gelen Türkler yerleştirilerek iskan edilmiştir. Kalan Rum ve Ermenilerin az bir kısmı haricindekiler de gerek 1915 Olayları sonrasında. gerekse farklı nedenlerden dolayı Cumhuriyetin ilk yıllarında 1924 Mübadelesinde zorunlu olarak göç ettirilmişlerdir.

Samsun iline 106 km, Alaçam ilçesine 26 km uzaklıktadır.

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Mahallede çilek yetiştiriciliği yaygındır. Mahallede üretilen çilek, Bafra ve Samsun pazarlarında meşhurdur. Köylünün çilekten iyi para kazandığı dile getirilmiştir.

Köy alanında orman varlığının normal olduğu, kısmen kerestelik, kısmen baltalık ormanlarla kaplı olduğu incelenmiştir.

Mahallede her hanede 1 veya 2 büyükbaş hayvan beslendiği, hayvancılığa uygun bir arazi yapısı olması nedeni ile suni tohumlama yöntemi ile hayvan ıslahı ve koyunculuk teşvik edilerek köylünün geliri bu yönlerden yükseltilebilir.

Mahallede Muhtelif ailelerde yaklaşık 60 kadar arı kovanı olduğu köy halkının arıcılık kültürüne yatkın olduğu izlenmiştir. Mahallede öncelikle bir arıcılık kursu açılması, devamında ise köylünün faizsiz kredi veya benzeri şekillerde desteklenerek her haneye 20 veya 30 arı kovanı olacak şekilde arıcılık yaygınlaştırılması mümkün görülmüştür. Köy coğrafyasının arıcılık için çok uygun olduğu gözlenmiştir.


Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

İlgili Haberler
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
1
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum