Aşkale Akören Köyü

Aşkale Akören Köyü

Akören Köyü haberleri, Aşkale Akören köyü güncel son dakika gelişmeleri, Akören köyü ile ilgili tüm video, fotoğraf ve haberler, Erzurum Köyleri Arasında yer alan Akören köyünde vefat edenler, köyün eski adı haberimizde.

Aşkale  Akören Köyü düğünleri, gelenek ve görenekleri, düğün videoları, Akören Köyü son dakika gelişmeleri, Akören Köyü ne özgü yemekler, Aşkale Akören Köyü nün tarihi, Akören Köyü nerede, hangi il ve ilçeye bağlı, Akören Köyü ne ait haberler, son dakika gelişmeleri, tüm resim ve videoları bu haberimizde.

Akören Köyü , Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir köydür. Yolunuz doğu anadolu bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Akören Köyü Resimleri ve Akören Köyü videoları sizin de ilginizi çekebilir.

Aşkale Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Doğu Anadolu yöresine özgü haber kanalı var mı? Aşkale Erzurum Arası Kaç Km? Aşkale Hava Durumu? Erzurum Köyleri ve Aşkale Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesiniz demektir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Erzurumlı iseniz Erzurum Doğumlu Ünlüler  e göz atmak yararınıza olacaktır. Erzurumlı Ünlüler arasında Aşkale Akören Köyü  Köyünde doğan biri var mı? Aşkale Doğumlu Ünlüler Kimler?

AKÖREN KÖYÜ GENEL BİLGİLER | TARİHÇE

Akören, Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir mahalledir. Erzurum iline 86 km, Aşkale ilçesine 33 km uzaklıktadır.

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Bunun yanında Mahallenin yayla olmasından dolayı arıcılıkla uğraşanlarda vardır.

Mahallede, ilköğretim okulu vardır .Ancak 8 yıllık eğitim yoktur. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ayrıca kanalizasyon şebekesi vardır PTT şubesi yoktur ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Bu mahallenin Kökü Konya'nın Karamanoğulları beyliğinden Oğuz( Avşar Türkmenleri ) ayrılarak Erzurum tarafına göç eden Cafaroğullarına dayanan köydür. Avşar boyu, Oğuz Kağan Destanı'na göre Oğuzların 24 boyundan biri ve Kaşgarlı Mahmud'a göre Divân-ı Lügati't-Türk'deki yirmi iki Oğuz bölüğünden Altıncısı; "Avşar"lardır. Bozoklar kolundan (sağ kolundan) Oğuz Kağan'ın oğlu Yıldız Han'ın dört oğlundan en büyüğü olan Afşar'ın soyundan gelir. Afşarlar, Orta Asya'da iken, Dede Korkut destanlarında Oğuzeli diye geçen Sir-Derya bölgesinde yaşamışlardır. Büyük göç ile birlikte Huzistan yoluyla bir grup da Irak, Suriye yoluyla Anadolu'ya gelmişler, bu arada İran, Irak, Suriye, Ermenistan, Afganistan ve Azerbaycan'a da yayılmışlardır. Afşarlar, Oğuz'un öteki torunları Kınıklar ve Kayılar gibi devlet kurmuş, büyük hükümdarlar ve sülaleler yetiştirmişlerdir. Karamanoğulları, Akkoyunlular, Aksungurlular, Özeroğulları, Sırkıntıoğulları, Karsantıoğulları, Küçük Alioğulları ve Kozanoğulları gibi, Afşarlardan kurulu ya da onların güçlü desteği ile yaşamış sülaleler de bulunmaktadır. Gazneli Mahmut zamanında Oğuzlar'a Türkmen denmeye başlanmıştır.Anadolu Avşarları'nı iki gruba ayırmak mümkündür. 

Birinci grup, Selçuklular zamanından itibaren Anadolu'nun çeşitli illerine dağılmış, çok eskiden yerleşik hayata geçmiş olan gruptur. Karamanoğulları gibi. Bu aileler Karamanoğulları ve Dulkadiroğulları Beyliklerinin Osmanlı tarafından ortadan zorla kaldırılmasıyla birlikte ve Fırka-i İslahiye olayının sonucunda 15. 16. 17. ve 18. yüzyılda sürgün yoluyla Konya, Karaman, Adana, Mersin, Kahramanmaraş, Kayseri, ve Sivas civarından gönderilip toplu şekilde yerleşmişlerdir.Bu olaylar "avşarlar'ı oyun edip sürdüler döneklere rütbe geldi duydun mu? Türkmenler'i top tüfekle kırdılar ermeni'den casus oldu duydun mu?" sözleriyle dillerde dolaşmış. Toplanan Avşarlar zafer kazanır osmanlı'ya karşı. osmanlı'nın yedi iklimden getirdiği arnavut, arap, boşnak, kürt gibi farklı farklı kökenlere mensup askerlerden oluşan ordusu, o dağları karış karış bilen bir avuç avşar atlısına karşı koyamaz çoğu zaman. Bu küçük zaferler dahi, avşarlar için "az daha zorlarsak şam'a kadar alırız" dedirten ümit ışıkları haline gelmiş" Ancak Avşar Beylerinin acı şekilde öldürülmesiyle başsız kalan Avşarların sürgünleri başlamıştır. Erzurum da 2 tane Akören mahallesi vardır.1.si Erzurum merkeze bağlı bir köydür 2.köy ise Akören diye yazılan AĞVEREN diye okunan bu köydür.Mahallenin dışında yaşayan köylüler de vardır. Bunlar İzmir'de ve İstanbul'da çoğunlukla bulunurlar.

İlgili Haberler
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.