Aşkale Çiftlik Köyü

Aşkale Çiftlik Köyü

Çiftlik Köyü haberleri, Aşkale Çiftlik köyü güncel son dakika gelişmeleri, Çiftlik köyü ile ilgili tüm video, fotoğraf ve haberler, Erzurum Köyleri Arasında yer alan Çiftlik köyünde vefat edenler, köyün eski adı haberimizde.

Aşkale  Çiftlik Köyü düğünleri, gelenek ve görenekleri, düğün videoları, Çiftlik Köyü son dakika gelişmeleri, Çiftlik Köyü ne özgü yemekler, Aşkale Çiftlik Köyü nün tarihi, Çiftlik Köyü nerede, hangi il ve ilçeye bağlı, Çiftlik Köyü ne ait haberler, son dakika gelişmeleri, tüm resim ve videoları bu haberimizde.

Çiftlik Köyü , Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir köydür. Yolunuz doğu anadolu bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Çiftlik Köyü Resimleri ve Çiftlik Köyü videoları sizin de ilginizi çekebilir.

Aşkale Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Doğu Anadolu yöresine özgü haber kanalı var mı? Aşkale Erzurum Arası Kaç Km? Aşkale Hava Durumu? Erzurum Köyleri ve Aşkale Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesiniz demektir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Erzurumlı iseniz Erzurum Doğumlu Ünlüler  e göz atmak yararınıza olacaktır. Erzurumlı Ünlüler arasında Aşkale Çiftlik Köyü  Köyünde doğan biri var mı? Aşkale Doğumlu Ünlüler Kimler?

ÇİFTLİK KÖYÜ GENEL BİLGİLER | TARİHÇE

Çiftlik-bucak merkezi, Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir Mahalledir.

2008 yılı yerel seçimlerinde yapılan yeni düzenleme ile köy statüsünden çıkarılarak Aşkale ilçesi belediyesi dahilinde mahalle statüsüne dönüştürülmüştür. Erzurum ili ve Aşkale İlçesindeki diğer köylerden farklı olarak,özgün bir kafkas lehçesi ile (terekeme lehçesi) konuşulmaktadır. [kaynak belirtilmeli]Erzurum ilinin Batısında ve karayolu ile 76 km uzaklıkta, Aşkale ilçesinin Güneybatısında ve karayolu ile 21 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Mahallenin rakımı 1740 m. olup, güneyinde Palandöken dağlarının devamı niteliğindeki 2400 m. rakımlı Dumanlı dağı mevcuttur. Dumanlı dağı üzerinde Mahalleye kuş uçuşu 6 km. mesafede olan ve yörede Şahgöl olarak adlandırılan bir kreter gölü bulunmaktadır. 13.600 metrekare alana ve 10 metre derinliğe sahip bu gölde Dağ Alabalığı yetişmektedir. [kaynak belirtilmeli]Mahallenin içerisinden geçen ve yılın her mevsiminde yeterli suya sahip olan bir çay bulunmaktadır. Bu çaydan faydalanılarak uygun alanlar sulanmakta ve bu sayede sulu tarım yapılabilmektedir. Mahallenin içinden geçen çay, sularını Tercen barajına boşaltmaktadır. Mahallenin yakınında bulunan Kubat Komunun (Kom: Mezra büyüklüğünde yerleşim yeri) alınmasıyla mahallenin sınırları daha da genişlemiş olup, Aşkale ilçesinin en geniş yüzölçümüne (yaklaşık 180 kilometrekare) sahip mahallesidür. Aynı zamanda mahallenin batı sınırları Erzurum ili sınırlarını oluşturmaktadır.

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Erzuruma şehir merkezine göre daha ılıman bir iklime sahiptir

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Mahallenin meralarında ağırlıklı olarak büyükbaş sığır yetiştiriciliği ve besiciliği yapılmaktadır. Ayrıca mahallede sebze ve meyve yetiştirmek için küçük bostanlar bulunmaktadır. Son yıllarda artan oranda arıcılık da yapılmaktadır. [kaynak belirtilmeli]Diğer yandan 1967 ve sonrasında, bir kısım köy halkı Batı Avrupa ülkelerinde çalışmak için gitmiş ve orada bir süre işçi olarak çalışmış veya halen çalışan hemen hemen her aileden bir veya birkaç kişi bulunmaktadır.

Mahallede faliyete geçirilemediği için atıl durumda olan bir Süt Sığırcılığı Kooparetifi binası bulunmaktadır.

Mahallede; 4+4 = 8 yıllık eğitim verebilen ve öğretime 1950 yılında başlamış İlkokul ve Ortaokul vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır.Sağlık Ocağı vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve ADSL İnternet mevcuttur. Mahallede 400 kişi kapasiteli bir cami vardır.

Aşkale Çiftlik Köyü Resimleri

Aşkale Çiftlik Köyü Resimleri

İlgili Haberler
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.