Of Doğançay Köyü Video

Doğançay, Trabzon ilinin Of ilçesine bağlı bir mahalledir. Eski adı Osmanlı kayıtlarında Dirgona olarak geçmektedir. Dirgona kelimesinin Latince üçgen kelimesinden geldiği düşünülmektedir.

Doğançay Köyü, Trabzon ilinin Of ilçesine bağlı bir mahalledir. Yolunuz karadeniz bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Doğançay Köyü Resimleri ve doğançay köyü videosu sizin de ilginizi çekebilir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Trabzonlu iseniz Trabzon Doğumlu Ünlüler  e göz atmak yararınıza olacaktır. Trabzonlu Ünlüler arasında arsin Doğançay Köyünde doğan biri var mı? Of Doğumlu Ünlüler Kimler?

Of Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Karadeniz yöresine özgü haber kanalı var mı? Of Trabzon Arası Kaç Km? Of Hava Durumu? Trabzon Köyleri ve Of Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesini demektir.

Eğer köyünüzün bilgileri eksik veya yanlış ise Köy Bilgilerini Güncelle

Doğançay, Trabzon ilinin Of ilçesine bağlı bir mahalledir. Eski adı Osmanlı kayıtlarında Dirgona olarak geçmektedir. Dirgona kelimesinin Latince üçgen kelimesinden geldiği düşünülmektedir.

Zira Halt(Söğütlü) ve Muzgar(Karabudak) Köyleri Dirgona ile beraber yönetilmekteydi. Bu üç farklı yerleşim nedeniyle ya da coğrafi şekil nedeni ile Dirgona isminin seçildiğini düşünmekteyiz. Cumhuriyet döneminde mahallenin Doğançay olarak değiştirilmiştir.

Daha sonra Tirvana olarak halen kullanılmaktadır. 1834 nüfus sayımlarında Hayanlıoğlu, Çakıroğlu, Katırcıoğlu, ... ailelerinin bu mahallede oldukları görülmektedir. Halen Çakıroğlu ailesi en kalabalık nüfusa sahiptir. Köy muhtarı Metin Çakıroğlu'dur.

Rus harbi sırasında Tirvana'da da yoğun çatışmalar yaşanmıştır. Pek çok şehit mezarı vardır. Trabzon iline 58 km, Of ilçesine 6 km uzaklıktadır.

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Mahallenin ekonomisi Çay'a dayalıdır. nüfusun büyük bölümü Başta İstanbul olmak üzere Büyükşehirlerdedir. Yazın Çay toplamak ya da tatil amacı ile dönüşler ile nüfus artar. Çay toplama işleri nedeni ile pek çok yarıcı mahallede ikamet etmektedir.

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar