Şalpazarı Geyikli Köyü Video

Geyikli, Türkiye'nin Trabzon ili Şalpazarı ilçesine bağlı mahalledir. Fatih Sultan Mehmet Han, Trabzon'u fethedince Uzun Hasan ve diğer isteklilere karşı limanı korumak için, Trabzon'a bir günlük yol mesafedeki stratejik yerlere sağlam Türk Boylarını, Ka

Geyikli, Trabzon ilinin Şalpazarı ilçesine bağlı bir mahalledir. Yolunuz karadeniz bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Geyikli Köyü Resimleri ve geyikli köyü videosu sizin de ilginizi çekebilir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Trabzonlu iseniz Trabzon Doğumlu Ünlüler  e göz atmak yararınıza olacaktır. Trabzonlu Ünlüler arasında arsin Geyikli Köyünde doğan biri var mı? Şalpazarı Doğumlu Ünlüler Kimler?

Şalpazarı Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Karadeniz yöresine özgü haber kanalı var mı? Şalpazarı Trabzon Arası Kaç Km? Şalpazarı Hava Durumu? Trabzon Köyleri ve Şalpazarı Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesini demektir.

Eğer köyünüzün bilgileri eksik veya yanlış ise Köy Bilgilerini Güncelle

Geyikli, Türkiye'nin Trabzon ili Şalpazarı ilçesine bağlı mahalledir.

Fatih Sultan Mehmet Han, Trabzon'u fethedince Uzun Hasan ve diğer isteklilere karşı limanı korumak için, Trabzon'a bir günlük yol mesafedeki stratejik yerlere sağlam Türk Boylarını, Karamandan Alaaddin Keykubat'ın boylarından oymakları getirip yerleştirir ve bunlara tuğ verir. Geyikli yollara hakim bir yerdir. İşte buraya da Bursa Orhan Gazi bölgesinden Bayraktar Bey'i ve oymağını yerleştirir ve ona da tuğ verir. Tuğ halen Bayraktar sülalesi tarafından muhafaza edilmektedir.

Bayraktarlar ve sonrasında Çepniler gelmişlerdir. Bayraktarlar veya Alemdarlar Karaman Türküdürler. Giresun, Bolu, Sakarya, Kocaeli İstanbul gibi illere dağılmışlardır. Bayraktarların toplantıları Kur'an ve şiirle başlar.

Geyikli bölgede "Alagavur" olarak da bilinmektedir. Resmi adı 1960 yıllarda "Geyikli" olarak değiştirilmiştir. Alagavur adının nereden geldiğine ilişkin öne çıkan rivayet; bu ismin eskiden bölgede yaşayan ve yüzünde ala bulunan kalaycılık yapan bir Rum'dan geldiği şeklindedir.

Trabzon'un Şalpazarı ilçesine bağlı bir yerleşimdir. Trabzon'un batı sınırını oluşturur. Üç derenin ağzına hakim güzel ve tarihi bir yerleşimdir. Sis Dağı'nın zirvesine yakın, aşağılara hükmeden bir yerdedir.

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar