Araklı Köprüüstü Köyü Videosu

Trabzon Araklı Köprüüstü Köyü videosu sitemizde yerini almıştır. Araklı Köyleri Arasında yer alan Köprüüstü köyünde kaç kişi yaşamaktadır, köye özgü yemekler hangileridir, Köprüüstü köyünde vefat edenler kimler, Trabzon iline bağlı bu güzel köye nasıl gid

Köprüüstü Köyü, Trabzon ilinin Araklı ilçesine bağlı bir mahalledir. Yolunuz karadeniz bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Araklı Köprüüstü Köyü Resimleri ve araklı köprüüstü köyü videosu sizin de ilginizi çekebilir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Trabzonlu iseniz Trabzon Doğumlu Ünlüler  e göz atmak yararınıza olacaktır. Trabzonlu Ünlüler arasında araklı Köprüüstü köyünde doğan biri var mı? Araklı Doğumlu Ünlüler Kimler?

Araklı Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Karadeniz yöresine özgü haber kanalı var mı? Araklı Trabzon Arası Kaç Km? Araklı  Hava Durumu? Trabzon Köyleri ve Araklı Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesini demektir.

Eğer köyünüzün bilgileri eksik veya yanlış ise Köy Bilgilerini Güncelle

Köprüüstü, Trabzon ilinin Araklı ilçesine bağlı bir mahalledir. Trabzon'un Araklı ilçesine bağlı Köprüüstü Mahallesi ilçe merkezine 33 km, il merkezine ise 77 km uzaklıktadır. Karadere vadisinden geçen Araklı-Dağbaşı devlet yolu ile ilçeye bağlanır.

Köprüüstü Mahallesi'nde genel olarak Karadeniz'in tipik özelliği olan dağınık bir yerleşim şekli hakimdir. Mahallede yerleşik olarak 553 nüfus vardır.

Mahallenin nüfusu bölgemizin coğrafi ve sosyoekonomik yapısı bakımından yaz aylarında gurbetteki köylülerin tatillerini geçirmek için geldikleri Köprüüstü Mahallesi'nde nüfus artış göstermektedir. Yine de coğrafi olarak diğer köylere göre oldukça verimli ve düzgün bir arazi yapısına sahip toprakları vardır.

Geçim kaynakları genel olarak tarım ve hayvancılık olup bu kaynakların yetersiz oluşundan dolayı fazla göç veren köylerin başında gelmektedir. Mahallenin gecim kaynağı fındıktır. Ayrıca her hane kendi ihtiyacını karşılayacak şekilde sebze, meyve yetiştiriçiliği yapmaktadır.

Köy yollarının bir kısmı stabilize, büyük çoğunluğu ise beton yoldur. Mahallede 2 adet cami vardır. Camilerden birisi olan Merkez Cami, taş duvardan yapılmıştır ve harabe halindedir. 5 yıllık eğitim ve öğretimin yapıldığı bir ilköğretim okulu vardır. 6-7-8 sınıflar için taşımalı eğitim yapılmaktadır. Ayrıca köy halkına sağlık hizmeti veren bir sağlık ocağı da mevcuttur.

Mahallede 150 yıllık geçmişe sahip yine taş duvardan yapılma evler mevcuttur. Köprüüstü Mahallesi'nde belli başlı bilinen bazı sülaleler vardır, bunların en tanınanları ise Alagöz, sülalesidir, Alagöz sülalesi göç etmeden önce yıllarca bu köyün ağalığını yapmıştır.

Bunun dışında mahallede birçok sülale yaşamaktadır. Köprüüstü köylülerini birçoğu Zonguldak'a göç etmiştir. Bunun dışında Kükürtlü Mahallesi, İzmit, Adapazarı ve Krd. Ereğlisi'ne göçler vermiştir. Eski adı Büyük Ayven'dir. Trabzon iline 77 km, Araklı ilçesine 33 km uzaklıktadır.

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur.

PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar