Hangisi her yıl Birleşik Kralık'ta sinema ve televizyon alanlarında verilen ödüllerdendir?

Hangisi her yıl Birleşik Kralık'ta sinema ve televizyon alanlarında verilen ödüllerdendir?

Hangisi her yıl Birleşik Kralık'ta sinema ve televizyon alanlarında verilen ödüllerdendir? Kim milyoner olmak ister yarışmasında soruldu. İşte detaylar...

Kim Milyoner Olmak İster yarışması ilk defa sorulan soruları ile de dikkat çekiyor. Milyoner'de az önce sorulan soru aşağıdadır.

Soru : Hangisi her yıl Birleşik Kralık'ta sinema ve televizyon alanlarında verilen ödüllerdendir?

A- Emmy ödülleri
B- Grammy ödülleri
C- BAFTA Ödülleri
D- Tony Ödülleri

Doğru Cevap: BAFTA Ödülleri

BAFTA (İngilizce açılımı: British Academy of Film and Television Arts, Türkçe: Britanya Film ve Televizyon Sanatları Akademisi), Akademi Ödülleri'nin Birleşik Krallık'taki dengi olan ödül töreni her yıl düzenlenir ve sinema, televizyon dallarında ödüller dağıtılır.

1947'de Britanya Film Akademisi olarak, David Lean, Alexander Korda, Carol Reed, Charles Laughton, Roger Manvell gibi isimler tarafından kurulmuştur. 1958'de Televizyon Yapımcıları ve Yönetmenleri Loncası ile birleşerek Film ve Televizyon Kulübü olmuştur. 1976'da ise şimdiki adını almıştır.

BAFTA'nın ana ofisi Piccadilly, Londra'dadır ama İngiltere'nin kuzeyinde, İskoçya'da, Galler'de, New York'ta ve Los Angeles, Kaliforniya'da da ofisleri bulunmaktadır.

Akademi'nin ödülü Amerikalı heykeltıraş Mitzi Cunliffe tarafından tasarlanmış tiyatro maskesi şeklindedir ve 1955 yılında Televizyon Yapımcıları Loncası tarafından ısmarlanmıştır.

1989'dan bu yana Los Angeles ofisi, BAFTA/LA, her yıl kendi ödülleri olan Britanya Ödüllerini vermektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.