İ ile başlayan çiçek isimleri

İ ile başlayan çiçek isimleri

İ harfi ile başlayan çiçek isimleri nelerdir, İ ile başlayan çiçekler hakkında kısa bilgiler haberimizde.

Doğa, orman, bitkiler ve çiçeklerden bahsedilince sizinde yüzünüzde gülümsemeler meydana geldiğini düşünüyoruz. Acaba bu gülümseyenlerden kaç kişi "i ile başlayan çiçek isimleri" hakkında bilgi sahibidir? Bu yazımızda hafızanızı tazelemek için "i harfi ile başlayan çiçekler" hakkında yazı hazırladık. "i ile başlayan çiçekler" hakkında bilgi sahibi olmadan önce çiçekler hakkında da kısa bir bilgi hazırladık. Detaylar haberimizde...

Çiçek Nedir?

Çiçek bitkilerde üremeyi sağlayan organları taşıyan yapı. Bir çiçek, 4 kısımdan oluşur.

Üreme organlarını dıştan sararak onları dış etkilerden korur. Doğrudan üremeye katılmadığı için 'verimsiz kısım' olarak da adlandırılır.

Dikotil bitkilerde çiçek örtüsü 2 kısımdan oluşur: Çanak yapraklar (sepal) ve taç yapraklar (petal). Tohumlu bitkilerin en önemli özelliği, çiçek denen üreme organıyla tohum meydana getirmeleridir. Eşeyli üremeye yarayan ve buna uygun şekilde değişikliğe uğramış yapraklar taşıyan sürgün veya sürgün kısımları çiçek adını alır. Bu kısım sınırlı büyüme gösterir ve çoğunlukla diğer sürgünlerden kesin olarak ayrılır. Döllenme ve ekseriya yavru bitkinin ilk gelişmesi burada olur.

İ ile Başlayan Çiçek İsimleri

İ ile başlayan çiçek isimlerinin listesini aşağıdan görebilirsiniz, ayrıca İ harfi ile başlayan çiçekler hakkında kısa bilgileri yazımızın devamında.

  •     İğde çiçeği
  •     İnci çiçeği
  •     İpek çiçeği
  •     İris
  •     İtrişahi

İ harfi ile başlayan çiçekler hakkında kısa bilgiler

İğde Çiçeği: İğde pek bilinmesede iğdenin faydaları hastalıklarda bitkisel iyileşme gösteren özelliğini yeni yeni farkına varıyoruz. iğde ağacı meyvesinin türkiyede hemen hemen her bölgesinde yetişebilen bir ağaç türüdür. latince ismi elaeagnus, familyası iğdeciler üyesidir.

İnci çiçeği: Zambakgiller familyasından olup, Orta Avrupa’nın dağ ve ormanlık bölgelerinde yetişirken, ülkemizde daha çok İstanbul, İzmir ve Toros dağlarının olduğu bölgelerde yetişir. Küçük beyaz çiçekli ve hoş kokulu bir çiçektir. Yaklaşık 15-30 cm boyutunda olan inci çiçeğinin küçük kırmızı yemişleri vardır ve zehirlidir.

İpek çiçeği: Portulaca grandiflora, Arjantin, Güney Brezilya ve Uruguay'a özgü olan ve genellikle bahçelerde yetiştirilen Portulacaceae familyasında sulu bir çiçekli bitkidir. Gül yosunu, saat onbir, Meksika gülü, yosun gülü, güneş gülü, kaya gülü ve yosun gülü semizotu gibi birçok ortak isme sahiptir.

İris çiçeği: Yunancada “gökkuşağı”dır. Aynı şekilde süsen çiçeği sembolü de budur. İris Çiçeği, rhizomlu, nadiren de yumrulu bir bitkidir. Süsenlerin soğanlı çiçekleri İris olarak adlandırılıyor desek yanlış bir genelleme yapmış sayılmayız. Sığ köklü bir bitkidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.